DEBATT 2022-06-07 KL. 11:00

Debatt: Tänk på var du kastar tejp

Debatt: Tänk på var du kastar tejp

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Fotbollsspelare och ledare: Jag har förstått att fotbollsspelare tejpar sina strumpor/benskydd med någon slags plasttejp. Efter avslutad match/träning så viras denna av, klumpas ihop och slängs.
Idag efter helgen när jag gick förbi Inlags fotbollsplan så hittade jag ungefär 20 stycken nystan med plasttejp i olika färger slängda i utkanten av planen, på gångvägen och i slänten in mot båtklubben.
Snälla ni, tänk på att naturen ej kan ta hand om plasten, ta med den och släng i papperskorg eller soptunna. Bra om även ni ledare kunde ha lite koll på detta och göra spelarna medvetna om hur man gör och hur man inte gör.

Elisabeth


TV-klipp och nyheter

Onsalasonen om målet och landslagsdebuten:
2025-11-20 KL. 13:51
Premium

Onsalasonen om målet och landslagsdebuten: "Fick mersmak"

Sverige fick en drömlottning i playoff

Sportchefens svar om nyckeltrion
FOTBOLL 2025-11-19 KL. 19:24
Premium

Sportchefens svar om nyckeltrion

Profilen blir ny sportchef i Tölö
FOTBOLL 2025-11-19 KL. 16:15
Premium

Profilen blir ny sportchef i Tölö

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.