DEBATT 2023-09-26 KL. 10:00

Debatt: Stå upp för klimatmålen för maten

Debatt: Stå upp för klimatmålen för maten
Maria Losman (Mp) är en av dagens debattörer. Arkivbild: Ronny Karlsson

TV-klipp och nyheter

Kungsbackas styre som består av Moderater, Centerpartister, Liberaler och Kristdemokrater har alldeles själva fattat beslut om att klimatpåverkan från måltiderna ska minska. Inte heller någon del av oppositionen har varit emot det politiska målet att komma ner till 1 kg koldioxidekvivalenter/kg livsmedel. Det är ett bra mål!

Kungsbackas styre har samtidigt gett lite mer pengar i budget till måltidsverksamheten, men inte så att det kompenserar fullt ut för inflationen.

Det är anmärkningsvärt att sedan samma styre beslutar om att öka andelen kött.

Det går inte att spara pengar om andelen kött samtidigt ska öka. Det går heller inte att nå klimatmålen. Olika sorters kött har olika stor klimatpåverkan men mat från växter har väldigt mycket lägre klimatpåverkan. Och ja, det går bra att laga god och näringsrik mat med mer vegetabilier, det görs hela tiden.

Så stå för era egna klimatmål M, C, L och KD och låt bli att skapa onödiga målkonflikter för vår personal, tycker vi i Miljöpartiet.

Maria Losman, ledamot i kommunstyrelsen (MP)

Thomas Lundberg, ledamot i Servicenämnden (MP)



TV-klipp och nyheter

Hemtjänsten i Kungsbacka på plats 74
NYHETER 2023-12-06 KL. 11:45

Hemtjänsten i Kungsbacka på plats 74

Halmstad bäst i Sverige

Beslutet om tre sjukhus spikas
NYHETER 2023-12-05 KL. 20:00
Premium

Beslutet om tre sjukhus spikas

Klagomål på Vardaga diariefördes inte
POLITIK 2023-12-05 KL. 07:00
Premium

Klagomål på Vardaga diariefördes inte

Kommunens nya riktlinjer bröt mot lagen

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | TRAFIK 2023-12-06 KL. 16:00
Äldre kvinna kritisk mot p-appar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Förskolans utemiljöer ska hjälpa barn att lära

Förskolans utemiljöer ska hjälpa barn att lära

Utemiljöerna i Kungsbackas förskolor ska utvecklas. Enligt Anna Alexandersson, som leder projektet, ska barnens utemiljöer stimulera till rörelse, lärande, kreativitet och lekglädje. Hon menar att behovet av att jobba med detta i kommunen är stort. – Det här är så viktigt, säger hon.