Kungsbackas styre som består av Moderater, Centerpartister, Liberaler och Kristdemokrater har alldeles själva fattat beslut om att klimatpåverkan från måltiderna ska minska. Inte heller någon del av oppositionen har varit emot det politiska målet att komma ner till 1 kg koldioxidekvivalenter/kg livsmedel. Det är ett bra mål!
Kungsbackas styre har samtidigt gett lite mer pengar i budget till måltidsverksamheten, men inte så att det kompenserar fullt ut för inflationen.
Det är anmärkningsvärt att sedan samma styre beslutar om att öka andelen kött.
Det går inte att spara pengar om andelen kött samtidigt ska öka. Det går heller inte att nå klimatmålen. Olika sorters kött har olika stor klimatpåverkan men mat från växter har väldigt mycket lägre klimatpåverkan. Och ja, det går bra att laga god och näringsrik mat med mer vegetabilier, det görs hela tiden.
Så stå för era egna klimatmål M, C, L och KD och låt bli att skapa onödiga målkonflikter för vår personal, tycker vi i Miljöpartiet.
Maria Losman, ledamot i kommunstyrelsen (MP)
Thomas Lundberg, ledamot i Servicenämnden (MP)
Ny visningsträdgård med växthus, uterum och pergola
Ån restaurerades - ska se ut som för 150 år sedan
✔ Om att vara utanför elvan ✔ Var hon vill bo ✔ Den stundande finalen
Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.