Den politiska demokratin finns den? Här i Kungsbacka styr Alliansen. Kanske både på gott och ont, eller finns det en blandning? Vi har det bra och alla mår gott här i vår lilla rika kommun? Skolan, vård och omsorgen tuffar på. Besparingarna poppar upp lite här och där regelbundet. Personligen gillar jag inte planekonomi utan en förnuftig marknadsekonomi är bättre och gynnar människan. För det är väl så att " människan i fokus" är det viktigaste?
Dom viktigaste händelserna i livet påverkar. Att börja skolan, att sluta skolan och börja jobba och traska vidare i livet. Sen kommer pensionen och vi blir äldre och svagare. Man klarar sig inte själv längre och behöver hjälp. Man är helt utelämnad och nu börjar äventyret.
KPB startar upp, kostnad per brukare! Smaka på det du. Ett konsultföretag som tjänar massa pengar på att förminska dig så att du blir så billig som möjligt att ta hand om eller vårda. Alla våra duktiga chefer klarar inte sådana krångliga uträkningar själva? Eller kanske en samvetsfråga? Olika typer av vård diskuteras och man vänder och vrider på allt. Inget får rinna mellan stolarna. Duktiga konsulter tänker på allt.
Den lilla människan som tidigare i livet var en duktig och trygg skattebetalare har nu förvandlats till en lite kostsam brukare.
Janne Heimbrand (KB), ledamot i fullmäktige
"Jag kommer att sakna många"
"98 procent av alla vi möter är positiva"
I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.