DEBATT 2024-07-10 KL. 10:00

Debatt: Skattebetalare blir kostsam brukare

Debatt: Skattebetalare blir kostsam brukare
Debattören har synpunkter på hur äldre behandlas i vårt samhälle. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Den politiska demokratin finns den? Här i Kungsbacka styr Alliansen. Kanske både på gott och ont, eller finns det en blandning? Vi har det bra och alla mår gott här i vår lilla rika kommun? Skolan, vård och omsorgen tuffar på. Besparingarna poppar upp lite här och där regelbundet. Personligen gillar jag inte planekonomi utan en förnuftig marknadsekonomi är bättre och gynnar människan. För det är väl så att " människan i fokus" är det viktigaste?

Dom viktigaste händelserna i livet påverkar. Att börja skolan, att sluta skolan och börja jobba och traska vidare i livet. Sen kommer pensionen och vi blir äldre och svagare. Man klarar sig inte själv längre och behöver hjälp. Man är helt utelämnad och nu börjar äventyret.

KPB startar upp, kostnad per brukare! Smaka på det du. Ett konsultföretag som tjänar massa pengar på att förminska dig så att du blir så billig som möjligt att ta hand om eller vårda. Alla våra duktiga chefer klarar inte sådana krångliga uträkningar själva? Eller kanske en samvetsfråga? Olika typer av vård diskuteras och man vänder och vrider på allt. Inget får rinna mellan stolarna. Duktiga konsulter tänker på allt.

Den lilla människan som tidigare i livet var en duktig och trygg skattebetalare har nu förvandlats till en lite kostsam brukare.

Janne Heimbrand (KB), ledamot i fullmäktige



Sporten i korthet
FOTBOLL 2026-08-10 KL. 10:20
Premium

Sporten i korthet

Supernollan lever vidare för Åsa
FOTBOLL 2026-08-10 KL. 08:57
Premium

Supernollan lever vidare för Åsa

Avgjorde sista kvarten –
FOTBOLL 2026-08-09 KL. 17:00

Avgjorde sista kvarten – "Snäppet vassare"

Fem mål i andra när City slog Fjärås

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-10 KL. 15:30
18-åringens osannolika drömdebut

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.