DEBATT 2023-06-03 KL. 12:00

Debatt: Satsa på skolan för framtiden

Debatt: Satsa på skolan för framtiden

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Många kommuner har ett tufft ekonomiskt läge. Ökade kostnader gör att budgeterna inte går ihop. Kungsbacka är inget undantag. Skolan utgör av naturliga skäl en stor del av kommunens uppdrag och därtill kostnad.

Enligt våra beräkningar går svensk skola i dag minst 12 miljarder back. För Kungsbackas del är summan för 2023 36 miljoner på förskola & grundskola och ca.8 miljoner på gymnasium & arbetsmarknad. Detta på verksamheter som redan idag har sämre resurser än i jämförbara kommuner och kommuner i regionen.

De nedskärningar som nu görs på förskolor och skolor får direkta och allvarliga konsekvenser för såväl kvaliteten i undervisningen som för lärares arbetsmiljö. Personaltätheten och lärartätheten minskar, resurspersoner försvinner, klasserna blir större, tid till för- och efterarbete minskar, samvetsstressen ökar och lärarna betalar med sin egen hälsa. Givetvis drabbas eleverna i slutändan. Vad händer med skrivningarna i skollagen som beskriver huvudmannens skyldigheter att fördela resurser till utbildning inom skolväsendet efter barnens och elevernas olika förutsättningar och behov för att kunna utvecklas så långt som möjligt enligt utbildningens mål?

Sveriges Lärare är väl medvetna om det kärva ekonomiska läget, men i svåra tider behöver kommunen än mer värna om det som är det rätta. Det rätta är, enligt oss, att investera i barnens och elevernas utbildning. Det handlar om Kungsbackas, men också hela Sveriges framtid och välstånd. Vi behöver framsynta och kraftfulla politiker som vill och vågar sätta skolan först. Som investerar i utbildning och ett attraktivt läraryrke.

Johanna Jaara Åstrand & Åsa Fahlén, förbundsordförande, Sveriges Lärare
Frida Hagelin & Ronnie Ripgården, ordförande Sveriges Lärare i Kungsbacka









LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-12-08 KL. 10:17
Sporten i korthet
Premium | NYHETER 2025-12-07 KL. 22:11
Här finns godaste honungen i Halland
Premium | SPORT 2025-12-07 KL. 20:48
Piggt Onsala körde över motståndet
Premium | NYHETER 2025-12-07 KL. 17:05
Seriekrock vid påfart till E6

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.