Klik venligst
DEBATT 2022-06-02 KL. 10:30

Debatt: Osmakligt överskott

Debatt: Osmakligt överskott

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sexhundramiljonerkronor. 600 miljoner kronor.
600 000 000 kronor.
Överskott i kommunen igen. Man kan sätta på skygglappar och tycka att detta är finemang. Gör man det så låter man medvetet bli att se att under samma år som dessa överskott gjorts, har besparingar gjorts på dem som behöver samhällets stöd och hjälp allra mest.
De styrande politikerna har tagit bort personligt ombud som har till uppgift att stötta personer över 18 år med psykiska funktionshinder, korttidsverksamhet har skurits i för våra ungdomar med funktionsnedsättningar, elever som är ”hemmasittare” har inte har fått det stöd de enligt lag har rätt till, vi har lärare som väljer att jobba i Göteborg i stället för i Kungsbacka och vi har personal inom vård och omsorg som springer benen av sig.
Den spariver som finns hos de styrande politikerna håller just nu på att äventyra framtiden för våra unga som inte får det stöd de behöver, våra äldre som behöver personal som har tid för dem, våra invånare med funktionsnedsättningar som behöver kommunens stöd hela livet.
Personal inom dessa områden måste få mycket bättre förutsättningar för att de ska vilja stanna i vår kommun. Det gäller bland annat scheman, arbetskläder, hur många elever en lärare ska ansvara för, antalet undervisningsminuter en lärare rimligen kan ha, möjligheten att äta med sina elever i skolan utan att själv betala.
Innan vi klarat av detta är det osmakligt att få ett överskott som landar på 600 miljoner kronor. Siffror som ingen budgeterat.

Magdalena Sundqvist (S)

Klik venligst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-03-09 KL. 17:00
30 år sedan: Ny skola och hot om åtal
NYHETER 2026-03-09 KL. 16:10
Larm om farligt utsläpp

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.