DEBATT 2025-01-15 KL. 16:00

Debatt: Kriskommission behövs för äldrevården

Debatt: Kriskommission behövs för äldrevården
En väl fungerande äldrevård kan inte tas för given utan måste hela tiden försvaras, enligt insändaren. Nu senast gällde det personal och arbetsledning på Björkris äldreboende. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sverigedemokraterna (SD) har tidigare föreslagit till Vård- och omsorgsnämnden ett tillsättande av en kriskommission för att rädda äldreomsorgen i Kungsbacka. Sverigedemokraterna fick inte gehör hos varken Alliansen eller Socialdemokraterna i nämnden utan initiativärendet avslogs.

SDs förslag om tillsättande av en kriskommission hade ett framåtblickande fokus på arbetsmiljö, fler kollegor, rimliga löner och vettiga arbetsscheman. För att kunna nyrekrytera och behålla befintlig personal är det nödvändigt att dessa frågor tas på allvar. En väl fungerande och värdig äldreomsorg påverkar även för att övrig arbetsmarknad ska fungera. Anhöriga står redan för en omfattande del av omsorgen för de äldre. Om fler anhöriga behöver gå ned i arbetstid eller sluta sitt arbete så får det konsekvenser för samhället i stort.

En väl fungerande äldrevård kan inte tas för given utan måste hela tiden försvaras vilket den styvmoderliga tidigare behandlingen av bland annat hemtjänstens nattpatrull, demensteamet och nu senast personal och arbetsledning på Björkris äldreboende, fått erfara. Detta föranleder frågor enligt SD som nu begär upp frågan på dagordningen om Björkris äldreboende, på kommande nämndmöte den 23 januari.

Per Hoel, SD, ledamot nämnden för Vård och omsorg



Hundar kräver tid, pengar och ett ihållande intresse
NYHETER 2026-08-02 KL. 09:45
Premium

Hundar kräver tid, pengar och ett ihållande intresse

Det ska du tänka på när du skaffar valp

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-03 KL. 09:22
Vann första matchen sedan i maj
Premium | FOTBOLL 2026-08-03 KL. 08:27
Åsa nollade jumbon

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.