DEBATT 2023-02-07 KL. 10:30

Debatt: Ingen vinner på ekonomiska falsarier

Debatt: Ingen vinner på ekonomiska falsarier
Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det nybildade fackförbundet Sveriges Lärare påstår i en debattartikel att Kungsbackas elever får ta den ekonomiska smällen av stigande inflation. Det är ett påstående som inte stämmer.

Tvärtom så prioriterades utbildnings- och omsorgsverksamheten allra högst i den alliansbudget som beslutades inför 2023. Här var uppräkningarna högst, samtidigt som kostnader för stigande matpriser kompenserades.
Ni föreslår en temporär skattehöjning för att höja anslagen till skolan, men verkar helt glömma bort att den ökade prisbilden inte är temporär, utan tvärtom något vi måste lära oss att leva med.

Att höja skatten när allt fler hushåll kämpar för att få ihop ekonomin vore både ekonomiskt och moraliskt fel.

Det är ingen tvekan om att de kommande åren kommer att vara tuffa, men vi är fullt övertygade om att man genom kloka prioriteringar kan både behålla och höja kvaliteten i våra förskolor och grundskolor. Vi behöver renodla vår verksamhet, fokusera på kärnuppdraget och låta kunskapsskolan stå i fokus.

Slutligen; vi välkomnar ert engagemang för Kungsbackas skolor, men hade gärna sett att diskussionen fördes på ett mer konstruktivt sätt. Ni är varmt välkomna att träffa oss över en kopp kaffe och ett öppenhjärtigt samtal. Det brukar vara mer givande än att utbyta meningsskiljaktigheter i media.

Emanuel Forsell (M), ordförande i nämnden för Förskola och Grundskola
Elin Hysén (L), vice ordförande i nämnden för Förskola och Grundskola
Peter Lundin (C), ledamot i nämnden för Förskola och Grundskola
Jenny Thorbjörnsson (KD), ledamot i nämnden för Förskola och Grundskola


Läs också:
Barn, elever och lärare tvingas ta smällen

TV-klipp och nyheter

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år
2026-05-10 KL. 16:45
Premium

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år

Vad ska nu fattiga och sedliga ungdomar göra?

29 bilder från SM-tävlingarna
SPORT 2026-05-10 KL. 14:59
Premium

29 bilder från SM-tävlingarna

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger
FAMILJ 2026-05-10 KL. 10:00
Premium

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger

"Får inte öppna en salong till innan jag kan åka på en håll käften-resa"

NH betygsätter spelarna i herrlaget
HANDBOLL 2026-05-09 KL. 11:00
Premium

NH betygsätter spelarna i herrlaget

✔ Han underkänns ✔ En får toppbetyg ✔ "En supertalang"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-10 KL. 14:59
29 bilder från SM-tävlingarna
Premium | NYHETER 2026-05-10 KL. 13:00
Krönika: Bland änglar och en demon

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.