DEBATT 2021-08-25 KL. 11:00

Debatt: Grupperingen inget trygghetsproblem

Debatt: Grupperingen inget trygghetsproblem

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Med anledning av Norra Hallands artiklar om Red Devils gård utanför Frillesås.


Vill med detta inlägg nyansera mina tidigare kommentarer, angående artikeln med Hells Angels och Red Devils.

Det jag vill säga är att jag delar lokalområdespolischefens (Krister Adolfsson) uppfattning om att grupperingen troligen inte är ett trygghetsproblem för Kungsbackas invånare.

Jag förstår dock självklart att kriminella organisationer som exempelvis HA skapar andra problem för såväl enskilda individer som samhället i stort, vilket måste tas på fullaste allvar.

Kriminella organisationer ska motarbetas


Jag bekymras över och vill sätta fokus på den stigande otryggheten hos kommunens invånare. Samt risken för ett ökat antal rån, misshandel och andra våldsbrott. Det ska dock inte innebära att man bortser från problemen med den organiserade brottsligheten.

Jag medger att jag borde varit tydligare kring detta och vill även vara tydlig med att alla former av kriminella organisationer i kommunen ska motarbetas med kraft.

Kungsbacka ska inte vara en fristad för kriminella organisationer eller grupperingar och polisen har mitt fulla stöd i deras arbete med detta.





Möt lokalfotbollens största löfte
2026-05-18 KL. 19:15
Premium

Möt lokalfotbollens största löfte

Stor intervju med 18-årige Harry Hilvenius

Elever mår bättre i siffror – men ångest syns i samtal
NYHETER 2026-05-17 KL. 09:00
Premium

Elever mår bättre i siffror – men ångest syns i samtal

Sociala medier och prestationskrav skapar stress hos många elever

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-18 KL. 19:15
Möt lokalfotbollens största löfte
Premium | FOTBOLL 2026-05-18 KL. 11:23
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.