DEBATT 2022-08-29 KL. 11:00

Debatt: Går inte bara se vinst i kronor

Replik på Moderaterna för individ och familjeomsorgens insändare den 5 augusti.

Debatt: Går inte bara se vinst i kronor
Skribenten menar att det inte bara går att se vinst i kronor. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Ni skriver att ”alla får det stöd man är berättigad till enligt lag”. Den lägsta nivå av stöd och hjälp som skall tillgodoses. Ovanför lagen finns en frihet att ge mer än vad lagen säger. Här beslutar kommunen själv.

Vid biståndsbedömning används verktyget IBIC – individens behov i centrum. En genomförandeplan skapas.
IF har ett IT-baserat ledningssystem för att styra verksamheten. Detta är inköpt från konsultföretaget Ensolution AB som tillhandahåller ledningssystem för systematiskt kvalitetsarbete inriktat mot kommunal verksamhet. IT-systemet är anpassat efter Socialstyrelsens förskrifter och allmänna råd (SOSFS 2011:19) och SKR – Sveriges Kommuner och Regioner - gemensamma principer för KPB – kostnad per brukare.

Ledningssystemet används för att planera, leda, kontrollera, följa upp, utvärdera och förbättra verksamheten. Med hjälp av IBIC omvandlar systemet tid till pengar – KPB.
När ledningssystemet infördes framgick det att IF kunde spara 52 miljoner kronor. Besparingen har genomförts. Brukare, anhöriga och personal klagar. De är missnöjda med resultatet. Det praktiska, inte det ekonomiska.

Jag är anställd av IF. Som arbetsgivare följer inte kommunen regler när det gäller arbetstider, förhindrande av stress, skapandet av en trygg arbetsmiljö. Det är täta personalbyten, ordinarie personal blir inbeordrad på ledig tid, indragen semester, vikarier som arbetar dubbelpass flera dagar i rad, ibland dygnet runt, sommarvikarier som lär upp ny personal, med mera. Denna situation gör att rutiner enligt genomförandeplanen faller sönder. Detta skapar missnöje hos brukare och anhöriga. Personalen blir stressad och utarbetad. Arbetet blir tråkigt, meningslöst och icke utvecklande.
Är KPB rätt verktyg för en kommun att arbeta med?
Speciellt när verksamhetsledning och politisk ledning endast ser till vinst i kronor.

Marie Hellström, personlig assistent

Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten
NYHETER 2026-01-09 KL. 17:30
Premium

Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten

Transporten åkte iväg – 80-åringen satt fast i åtta timmar

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-01-09 KL. 14:58
Anfallaren klar för tvåanklubb

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.