DEBATT 2024-11-19 KL. 14:00

Debatt: Frågan är inte svart eller vit

Debatt: Frågan är inte svart eller vit
"Frågan om åkermarken är inte svart eller vit," skriver Fredik Hansson (C). Foto: Pixabay/Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Svar på insändare från Pia Lundborg i Norra Halland 8 november, ”Dubbla budskap

Att vi ska värna jordbruksmark och i största möjliga mån bygga nya bostadsområden på annan mark instämmer vi i. Frågan om åkermarken är inte svart eller vit utan bedömningar behöver göras vilka förutsättningar som varje enskilt ärende har. När vi ska utveckla vår kommun så görs en rad avvägningar av olika intressen.

Beträffande ansökan om en solcellspark inom Myra 3:18, så svarade Kungsbacka kommun på en remiss från Länsstyrelsen i ärendet. Det är Länsstyrelsen som även fattar det slutgiltiga beslutet, inte kommunen.

Det finns flera lantbruksföretag i Fjärås och Hanhals som vi vet aktivt söker åkermark att arrendera för sin produktion. Därför var det ett enkelt val för oss att avstyrka förslaget i yttrandet till Länsstyrelsen, vilket även vann majoritet i kommunstyrelsens arbetsutskott.

”Kommunen ställer sig generellt positiv till etablering av solcellsparker där de inte står i konflikt med andra väsentliga värden. Vår bedömning i detta ärende är att värdet av att bevara brukningsvärd åkermark för livsmedelsproduktion är högre än att producera solel. Kungsbacka kommun avstyrker ansökan om uppförande av solcellsanläggning inom Myra 3:18.”

Fredrik Hansson (C), kommunalråd

Läs även:

Kungsbacka vill stoppa solceller vid golfbana

Många ansökningar – men få nya solcellsparker



TV-klipp och nyheter

17-åriga löftet:
2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.