DEBATT 2022-11-12 KL. 16:00

Debatt: Förbjud aggressiva kamphundar!

Debatt: Förbjud aggressiva kamphundar!
Genrebild. Hunden på bilden har inget med artikeln att göra. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Igen har det nu hänt att en person, till och med ägaren, blivit ihjälbiten av sin kamphund! Dessa hundar har en enorm, ofta aggressiv kamplusta och borde helt förbjudas. Detta bekräftades nyss igen av en känd hundcoach.
Bland annat i Tyskland skärptes redan år 2000 reglerna för dessa hundar efter många allvarliga incidenter.
Bland annat dödades 2018 två personer där både ägaren, en 50-årig handikappad kvinna, plus hennes 27-årige son bets ihjäl av en kamphund.

Innehavet av hundar har starkt ökat senaste åren. De flesta hundraser är utan problem, och ett stort sällskap för sina ägare.
Så varför då skaffa en aggressiv hund där risken både för ägaren och andra hundar är stor? Vad har dessa innehavare för egna problem – där de tror att en farlig hund kan vara till någon nytta? Kanske ett besök hos en pedagog skulle vara till mer nytta?

”Pär S med hunderfarenhet”

Sommaren ökar risken för digitala sexbrott mot unga
NYHETER 2025-07-08 KL. 11:45

Sommaren ökar risken för digitala sexbrott mot unga

"Frågan är inte om, utan när ett barn utsätts"

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.