Replik på "Grattis Kungsbackas elever" i NH 20 februari.
Alliansen gratulerar Kungsbackas elever till att det gjorts en extra satsning på läroböcker från regeringens sida och att Kungsbacka är extra duktiga som lyckats få ut nästan maxbeloppet.
Naturligtvis tycker även vi att det är bra med extra pengar till läromedel, men för att klara framtidens skola behövs betydligt större satsningar från både regeringen och kommunen.
Skolan står idag inför stora förändringar utifrån budget. Vi ser idag effekterna av att skolan under många år inte fått full kompensation för inflation, kostnadsökningar, löneökningar med mera. Klasser slås samman. Lärare får byta arbetsplats. Visstidsanställda får inte förlängd anställning. Resurs/stödpersonal sägs upp. Elevhälsans resurser minskas. Många elevgrupper får nya lärare.
En lärobok ersätter inte en lärare.
En lärobok ersätter inte en resurs/elevassistent.
En lärobok ersätter inte möjligheterna till undervisning i ett mindre sammanhang.
En lärobok ersätter inte stöd från elevhälsan.
Det är stora pedagogiska och arbetsmiljökonsekvenser utifrån den budget som Alliansen lagt.
Våra elever, våra lärare och övrig personal i skolan behöver en arbetsmiljö som medger/verkar för kunskap och social utveckling, trygghet, en arbetsmiljö fri från kränkningar och mobbing. Detta medverkar inte en bok i handen till.
Violet Dunér (V), ledamot av kommunfullmäktige
Jan-Christer Jansson (V), ledamot av Nämnden för Förskola & Grundskola
På landets största EPA-träff hamnade de på prispallen
I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.