Replik på "Grattis Kungsbackas elever" i NH 20 februari.
Alliansen gratulerar Kungsbackas elever till att det gjorts en extra satsning på läroböcker från regeringens sida och att Kungsbacka är extra duktiga som lyckats få ut nästan maxbeloppet.
Naturligtvis tycker även vi att det är bra med extra pengar till läromedel, men för att klara framtidens skola behövs betydligt större satsningar från både regeringen och kommunen.
Skolan står idag inför stora förändringar utifrån budget. Vi ser idag effekterna av att skolan under många år inte fått full kompensation för inflation, kostnadsökningar, löneökningar med mera. Klasser slås samman. Lärare får byta arbetsplats. Visstidsanställda får inte förlängd anställning. Resurs/stödpersonal sägs upp. Elevhälsans resurser minskas. Många elevgrupper får nya lärare.
En lärobok ersätter inte en lärare.
En lärobok ersätter inte en resurs/elevassistent.
En lärobok ersätter inte möjligheterna till undervisning i ett mindre sammanhang.
En lärobok ersätter inte stöd från elevhälsan.
Det är stora pedagogiska och arbetsmiljökonsekvenser utifrån den budget som Alliansen lagt.
Våra elever, våra lärare och övrig personal i skolan behöver en arbetsmiljö som medger/verkar för kunskap och social utveckling, trygghet, en arbetsmiljö fri från kränkningar och mobbing. Detta medverkar inte en bok i handen till.
Violet Dunér (V), ledamot av kommunfullmäktige
Jan-Christer Jansson (V), ledamot av Nämnden för Förskola & Grundskola
Nu ska 1800-talsgården säljas efter tio år med ungdomsvård
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.