Klik venligst
DEBATT 2024-03-06 KL. 15:00

Debatt: Fler böcker räcker inte i skolan

Debatt: Fler böcker räcker inte i skolan
Debatten om läromedel i skolan går vidare. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Replik på "Grattis Kungsbackas elever" i NH 20 februari.

Alliansen gratulerar Kungsbackas elever till att det gjorts en extra satsning på läroböcker från regeringens sida och att Kungsbacka är extra duktiga som lyckats få ut nästan maxbeloppet.

Naturligtvis tycker även vi att det är bra med extra pengar till läromedel, men för att klara framtidens skola behövs betydligt större satsningar från både regeringen och kommunen.

Skolan står idag inför stora förändringar utifrån budget. Vi ser idag effekterna av att skolan under många år inte fått full kompensation för inflation, kostnadsökningar, löneökningar med mera. Klasser slås samman. Lärare får byta arbetsplats. Visstidsanställda får inte förlängd anställning. Resurs/stödpersonal sägs upp. Elevhälsans resurser minskas. Många elevgrupper får nya lärare.

En lärobok ersätter inte en lärare.

En lärobok ersätter inte en resurs/elevassistent.

En lärobok ersätter inte möjligheterna till undervisning i ett mindre sammanhang.

En lärobok ersätter inte stöd från elevhälsan.

Det är stora pedagogiska och arbetsmiljökonsekvenser utifrån den budget som Alliansen lagt.

Våra elever, våra lärare och övrig personal i skolan behöver en arbetsmiljö som medger/verkar för kunskap och social utveckling, trygghet, en arbetsmiljö fri från kränkningar och mobbing. Detta medverkar inte en bok i handen till.

Violet Dunér (V), ledamot av kommunfullmäktige

Jan-Christer Jansson (V), ledamot av Nämnden för Förskola & Grundskola



Klik venligst
Så blir nya herrallsvenskan
HANDBOLL 2026-04-24 KL. 10:14
Premium

Så blir nya herrallsvenskan

Anna-Karin tar över när krisen är som störst
NYHETER 2026-04-23 KL. 20:00
Premium

Anna-Karin tar över när krisen är som störst

Konkursförvaltaren: Många undrar vad som ska hända nu

Bygga violin ett strängt jobb för 85-årige Carl-Erik
NYHETER 2026-04-23 KL. 19:00
Premium

Bygga violin ett strängt jobb för 85-årige Carl-Erik

Har skänkt tre instrument till Kulturskolan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FAMILJ 2026-04-24 KL. 19:00
Annas konst blandar humor och allvar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.