DEBATT 2023-10-01 KL. 12:00

Debatt: En budget med fokus på jämställt

Debatt: En budget med fokus på jämställt
"Moderaterna går från ord till handling och prioriterar kvinnors frihet i tuffa ekonomiska tider," skriver insändarskribenten. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Tuffa tider kräver tuffa prioriteringar. Finansminister Elisabeth Svantesson visar att Moderaterna prioriterar – och finansierar – kvinnors ekonomi, trygghet och välfärd.

Hög inflation, lågkonjunktur, yttre säkerhetshot, bristande inre säkerhet och utbredd grov organiserad brottslighet. Regeringen presenterar en budget för att komma åt de stora samhällsproblemen i Sverige.

Samtidigt prioriteras jämställdheten. Beräkningar av budgetens effekter visar att kvinnors disponibla inkomst ökar mest och därmed bidrar till att öka den ekonomiska jämställdheten i Sverige. Därutöver beräknas förslagen om ökade resurser till kommuner, regioner, utbildning samt hälso- och sjukvården tillfalla kvinnor i hög utsträckning.

– Jämställdhet börjar i plånboken. Nu införs ett nytt jobbskatteavdrag för låg- och medelinkomsttagare, taket för ROT och RUT-avdragen höjs och flexibiliteten i föräldraförsäkringen ökar, vilket kommer underlätta för kvinnor som vill kombinera jobb och familjeliv.

– Utan trygghet finns ingen frihet. Regeringen genomför en historisk rustning av rättsväsendet, en ökning från 69 till 90 miljarder. Polisen, Kriminalvården, Åklagarmyndigheten, Sveriges domstolar och Brottsoffermyndigheten får alla ökade resurser i syfte att lösa brott, låsa in kriminella och stötta utsatta. Dessutom stärks insatserna mot hedersrelaterat våld och förtryck samt könsrelaterat våld.

– Jämställd sjukvård. Regeringen avsätter 16 miljarder till välfärden, men gör också en riktad satsning på 1,7 miljarder på jämställd sjukvård och förlossningsvård. Det är inte värdigt ett land som Sverige att kvinnors hälsa och vård halkar efter.

Moderaterna går från ord till handling och prioriterar kvinnors frihet i tuffa ekonomiska tider.

Josefin Malmqvist, ordförande Moderatkvinnorna

Helena Storckenfeldt, ordförande Moderatkvinnorna Halland



Fler tågpendlare målet – så ska Kungsbacka nå dit
NYHETER 2026-01-27 KL. 12:15
Premium

Fler tågpendlare målet – så ska Kungsbacka nå dit

Specialisterna om alternativen för framtidens trafik

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2026-01-28 KL. 09:13
Veteranen kunde inte undvika bandydramat

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!