DEBATT 2024-09-08 KL. 15:00

Debatt: Dags för krismöte om krånglande tåg

Debatt: Dags för krismöte om krånglande tåg
Dagens debattartikel handlar om tågtrafiken. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Järnvägen lider av stora problem. Det är ständiga elfel, signalfel spårfel och växelfel. Dessa problem bidrar till att tågtrafiken naggats i kanten. Detta rimmar med att vi uppmanas att åka kollektivt. Ytterst är det staten och regeringen med infrastrukturminister Andreas Carlsson som har ansvaret men från denne hörs inte ett ord. Däremot är mycket talför när det gäller flyget.

Han har inte en positiv inställning till järnvägen. Hans nonchalanta inställning mot tågtrafiken är under all kritik. Han agerar som pressansvarig för flyget.

Idag den 4 september var det problem med tågtrafiken mellan Kungsbacka och Göteborg. Då var det elfel och ställde till stora problem för tågresenärerna. Informationen var knapphändig och även fel i ett visst fall. Eftersom dessa problem är legio är det på tiden att något händer.

Tågoperatörerna betalar banavgifter för att köra tågen på uppdrag av de olika länsbolagen. Då är det på sin plats att dessa kallar till ett krismöte med Trafikverket. Det är inte hållbart att dessa problem ständigt återkommer. Ni som pendlar dagligen och är utsatta för dessa bör gå samman och kontakta respektive länsbolag och tillsammans kontakta Trafikverket . Det är ofattbart att inget händer utan det tillåts fortgå.

Christer



TV-klipp och nyheter

17-åriga löftet:
2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.