DEBATT 2024-09-08 KL. 15:00

Debatt: Dags för krismöte om krånglande tåg

Debatt: Dags för krismöte om krånglande tåg
Dagens debattartikel handlar om tågtrafiken. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Järnvägen lider av stora problem. Det är ständiga elfel, signalfel spårfel och växelfel. Dessa problem bidrar till att tågtrafiken naggats i kanten. Detta rimmar med att vi uppmanas att åka kollektivt. Ytterst är det staten och regeringen med infrastrukturminister Andreas Carlsson som har ansvaret men från denne hörs inte ett ord. Däremot är mycket talför när det gäller flyget.

Han har inte en positiv inställning till järnvägen. Hans nonchalanta inställning mot tågtrafiken är under all kritik. Han agerar som pressansvarig för flyget.

Idag den 4 september var det problem med tågtrafiken mellan Kungsbacka och Göteborg. Då var det elfel och ställde till stora problem för tågresenärerna. Informationen var knapphändig och även fel i ett visst fall. Eftersom dessa problem är legio är det på tiden att något händer.

Tågoperatörerna betalar banavgifter för att köra tågen på uppdrag av de olika länsbolagen. Då är det på sin plats att dessa kallar till ett krismöte med Trafikverket. Det är inte hållbart att dessa problem ständigt återkommer. Ni som pendlar dagligen och är utsatta för dessa bör gå samman och kontakta respektive länsbolag och tillsammans kontakta Trafikverket . Det är ofattbart att inget händer utan det tillåts fortgå.

Christer



Karriären kan vara över efter oväntade skadan
FOTBOLL 2026-06-15 KL. 18:00
Premium

Karriären kan vara över efter oväntade skadan

✔ Tankarna kring en comeback ✔ Duellen mot profilen ✔ Mötet med knäoraklet

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2026-06-15 KL. 10:57
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-15 KL. 16:00
10 år sedan: Skumdisko och hundkalas
Premium | SPORT 2026-06-15 KL. 13:30
Talangerna är redo för EM: "Spännande"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.