DEBATT 2022-06-10 KL. 09:20

Debatt: Bygg ut vägnätet innan stan kvävs

Debatt: Bygg ut vägnätet innan stan kvävs

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Än en gång har det, föga förvånande, inträffat en olycka på motorvägen. Än en gång tar alla vägen genom Kungsbacka. Och än en gång står trafiken helt stilla.

När ska ansvariga lära sig att Kungsbacka har ett vägnät som, sånär som på tvärleden, har varit praktiskt taget oförändrat i minst 25 år? Det är jättekul att Kungsbacka bygger ut och växer så det knakar, men vägnätet måste palla trycket. Vid minsta lilla olägenhet blir det tvärstopp i stan, fullt med bilar på tomgång som bara spyr ur sig avgaser. Det lär våra miljövänner älska.

Bygg ut vägnätet innan stan kvävs ihjäl.
Börja med att öppna upp för genomfart från Allén till Kolla, till exempel. Smartare överfart till andra sidan järnvägen. Ringled. You name it, men gör något nu!

Urless bilist


Nöjeskrönika:
KRÖNIKOR 2026-06-19 KL. 14:00
Premium

Nöjeskrönika: "Nu vänder det"

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken
NYHETER 2026-06-18 KL. 19:00
Premium

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken

"Vi måste ta de här samtalen med våra barn"

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass
BANDY 2026-06-18 KL. 18:00
Premium

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass

✔ Spyor ✔ Psykningar ✔ "Lever han eller?"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.