DEBATT 2024-06-12 KL. 10:00

Debatt: Bröd och skådespel i Kungsbacka

Debatt: Bröd och skådespel i Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Jag läser nya Fördjupad Översiktplan (FÖP), som är ute på så kallat samråd.

Kungsbacka kommun skall växa med 40 000 invånare till 2050, varav 20 000 i Innerstaden. En fördubbling alltså. Nästan 1 000 nya innevånare per år. I 25 år. Alla skall bo i bostadsrätter och lägenheter.

Förtätning, sa Bill, förtätning var ordet sa Bull.

Resecentrum skall byggas ut, ny pendelparkering. Nya järnvägsspår spår rakt genom staden, dessutom skall övergångar byggas. Mark tas i anspråk, villor skall rivas och familjer tvångsförflyttas. Allt detta för att Kungsbacka, ”där alla vill bo”, skall växa. Men varför? För vem? Vad betyder det för oss som bor här idag?

Kungsbacka har redan problem med vattenförsörjningen och reningsverket räcker inte till. Trafikkaos i centrum. Dessutom tvingas vi vänta i 25 år (!) på att ett skydd byggs mot översvämning. Allt detta, och mer där till, är ju akut!

Men icke. ”Bröd och skådespel” åt folket, säger politikerna. Först ett badhus för en halv miljard, sedan en Arena för minst lika mycket. Så blir alla nöjda och glada!

Utsläppen fixar vi med höjda gränsvärden. Vatten finns det gott om i Lygnern, det är bara att öka avtappningen. 30 elever i varje klass. Vi drar in på äldreomsorgen, fryst mat duger gott. Så gör vi ett överskott i år igen. Se vad bra det går. Hurra!

En kommun som växer, med ökat skatteunderlag, är naturligtvis bra. Men, kanske bör vi reflektera över hur snabbt det skall ske. Om förtätning, höga hus, trängsel och buller är det vi alla vill ha? Till vilket pris på skattsedeln kommer allt detta?

Läs FÖP, du också. Gör din röst hörd. Eller är samråd bara ett annat ord för skådespel?

Börje Dalsmo



TV-klipp och nyheter

Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer
2026-03-17 KL. 20:00
Premium

Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer

Ställer ut foton på Gårdsbageriet i Idala

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först
NYHETER 2026-03-17 KL. 11:45
Premium

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först

Arbetsmetoden implementeras nu fullt ut i Kungsbacka

Gräsklipparmannen i Fjärås har blivit viral succé
NYHETER 2026-03-17 KL. 07:45

Gräsklipparmannen i Fjärås har blivit viral succé

Miljonpublik älskar verkstadsunderhållning

Tränaren om det kommande lagbygget i Frillesås
BANDY 2026-03-16 KL. 18:00
Premium

Tränaren om det kommande lagbygget i Frillesås

✔ Norgespåret ✔ Vem det rycks mest i ✔ Vad som prioriteras

Sporten i korthet
SPORT 2026-03-16 KL. 12:34
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.