Klik venligst
DEBATT 2024-12-17 KL. 10:00

Debatt: Arbetslinjen – fungerar den?

Debatt: Arbetslinjen – fungerar den?
Debattören anser att kommunen med Moderaterna i spetsen är utpräglat negativ till sina innevånare. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Läser i Norra Halland om Moderaternas inställning att arbetslinjen är nödvändig för framtiden.

Detta har vi sett resultatet av. En 20-årig pojke, med autism och adhd, som gått ut gymnasiet och har sökt alla jobb som utannonserats plus ett antal till utan att få någon anställning, får "hjälp" av kommunen.

Han sänds till en kommunal arbetsplats för att arbetsträna, detta utan någon form av ersättning. Inte ens resorna får han hjälp med utan hans handikappade mamma får stå för detta också.

Moderaternas inställning är tydligen att invandrare skall få hjälp, men inte svenskar. De skriver om ett "generöst välfärdssystem", det känns som rena hånet. De fortsätter i samma stil i flera stycken.

Jag skäms numera för att bo i en kommun som är så utpräglat negativ till sina invånare.

Gammal Kungsbackabo



Klik venligst
Boende blev slagen med metallpinne
NYHETER 2026-10-01 KL. 07:46
Premium

Boende blev slagen med metallpinne

Så blir morgondagens väder
NYHETER 2026-09-30 KL. 17:00
Premium

Så blir morgondagens väder

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | ISHOCKEY 2026-10-01 KL. 11:01
Juniorkedjan klev fram för Hanhals
Premium | HANDBOLL 2026-10-01 KL. 10:00
Mystisk skada gäckar talangen
Premium | NYHETER 2026-10-01 KL. 07:46
Boende blev slagen med metallpinne

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.