DEBATT 2024-12-17 KL. 10:00

Debatt: Arbetslinjen – fungerar den?

Debatt: Arbetslinjen – fungerar den?
Debattören anser att kommunen med Moderaterna i spetsen är utpräglat negativ till sina innevånare. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Läser i Norra Halland om Moderaternas inställning att arbetslinjen är nödvändig för framtiden.

Detta har vi sett resultatet av. En 20-årig pojke, med autism och adhd, som gått ut gymnasiet och har sökt alla jobb som utannonserats plus ett antal till utan att få någon anställning, får "hjälp" av kommunen.

Han sänds till en kommunal arbetsplats för att arbetsträna, detta utan någon form av ersättning. Inte ens resorna får han hjälp med utan hans handikappade mamma får stå för detta också.

Moderaternas inställning är tydligen att invandrare skall få hjälp, men inte svenskar. De skriver om ett "generöst välfärdssystem", det känns som rena hånet. De fortsätter i samma stil i flera stycken.

Jag skäms numera för att bo i en kommun som är så utpräglat negativ till sina invånare.

Gammal Kungsbackabo



Författaren lyfter kvinnor till sjöss i ny barnbok
KULTUR & NÖJE 2026-07-05 KL. 09:00
Premium

Författaren lyfter kvinnor till sjöss i ny barnbok

"Handlar om att utmana normer"

TV-klipp och nyheter

Smyckesstölder i Kungsbackatrakten
2026-07-04 KL. 15:25
Premium

Smyckesstölder i Kungsbackatrakten

50 år i bilverkstan – nu säljer Benny firman
2026-07-04 KL. 09:00
Premium

50 år i bilverkstan – nu säljer Benny firman

"Har redan separationsångest till alla mina verktyg"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-07-04 KL. 15:25
Smyckesstölder i Kungsbackatrakten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.