DEBATT 2024-12-17 KL. 10:00

Debatt: Arbetslinjen – fungerar den?

Debatt: Arbetslinjen – fungerar den?
Debattören anser att kommunen med Moderaterna i spetsen är utpräglat negativ till sina innevånare. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Läser i Norra Halland om Moderaternas inställning att arbetslinjen är nödvändig för framtiden.

Detta har vi sett resultatet av. En 20-årig pojke, med autism och adhd, som gått ut gymnasiet och har sökt alla jobb som utannonserats plus ett antal till utan att få någon anställning, får "hjälp" av kommunen.

Han sänds till en kommunal arbetsplats för att arbetsträna, detta utan någon form av ersättning. Inte ens resorna får han hjälp med utan hans handikappade mamma får stå för detta också.

Moderaternas inställning är tydligen att invandrare skall få hjälp, men inte svenskar. De skriver om ett "generöst välfärdssystem", det känns som rena hånet. De fortsätter i samma stil i flera stycken.

Jag skäms numera för att bo i en kommun som är så utpräglat negativ till sina invånare.

Gammal Kungsbackabo



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-09-06 KL. 14:00
Nytt inbrott på återvinningscentralen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.