Läser i Norra Halland om Moderaternas inställning att arbetslinjen är nödvändig för framtiden.
Detta har vi sett resultatet av. En 20-årig pojke, med autism och adhd, som gått ut gymnasiet och har sökt alla jobb som utannonserats plus ett antal till utan att få någon anställning, får "hjälp" av kommunen.
Han sänds till en kommunal arbetsplats för att arbetsträna, detta utan någon form av ersättning. Inte ens resorna får han hjälp med utan hans handikappade mamma får stå för detta också.
Moderaternas inställning är tydligen att invandrare skall få hjälp, men inte svenskar. De skriver om ett "generöst välfärdssystem", det känns som rena hånet. De fortsätter i samma stil i flera stycken.
Jag skäms numera för att bo i en kommun som är så utpräglat negativ till sina invånare.
Gammal Kungsbackabo
"Extraordinär situation" inom Vård och omsorg
En miljon besök varje år vid arenan i byggtider
"Kommer att se ut som en relativt färdig arena utifrån under nästa höst"
Mängder med matcher när Gothia Cup inleds på måndag
"Allmänhetens förtroende riskerar att påverkas"
Poliser fick böter efter insats på Kungsmässan
Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.








