Vi har fått en ny pandemilag och sedan innan jul gäller att normen är åtta personer, helst färre.
Min sambo och jag har tagit rekommendationerna på allvar och avstått från nyårsfirande med andra och jul endast med min närmsta familj.
De andra gånger vi har träffat någon utanför vårt hushåll har det varit på en promenad utomhus en och en. Hon har avstått från att träffa sin familj som bor i Mellansverige sen i somras.
När vi så varit för att hämta ut de matkassar vi beställt på nätet för att glesa ut trängseln i matbutikerna får vi se ett gruppträningspass på ett av gymmen i Kungsbacka. Gymkedjorna har pratat hur de tar ansvar men för mig är en gruppträning i en lokal med som synes minst nio personer flåsandes inte att ta ansvar.
I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.
