DEBATT 2021-01-18 KL. 06:00

Debatt: Tar gymmen verkligen sitt ansvar?

Debatt: Tar gymmen verkligen sitt ansvar?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Vi har fått en ny pandemilag och sedan innan jul gäller att normen är åtta personer, helst färre.


Min sambo och jag har tagit rekommendationerna på allvar och avstått från nyårsfirande med andra och jul endast med min närmsta familj.


De andra gånger vi har träffat någon utanför vårt hushåll har det varit på en promenad utomhus en och en. Hon har avstått från att träffa sin familj som bor i Mellansverige sen i somras.


När vi så varit för att hämta ut de matkassar vi beställt på nätet för att glesa ut trängseln i matbutikerna får vi se ett gruppträningspass på ett av gymmen i Kungsbacka. Gymkedjorna har pratat hur de tar ansvar men för mig är en gruppträning i en lokal med som synes minst nio personer flåsandes inte att ta ansvar.



Läs fler debattartiklar här

TV-klipp och nyheter

FBK bryter med nyförvärvet – osäkert kring 24-åringen
2026-08-12 KL. 19:00
Premium

FBK bryter med nyförvärvet – osäkert kring 24-åringen

Frillesås BK gjorde säsongens första ispass

Ny flyglinje öppnar från Landvetter
2026-08-12 KL. 14:37
Premium

Ny flyglinje öppnar från Landvetter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-12 KL. 14:37
Ny flyglinje öppnar från Landvetter

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.