DEBATT 2020-03-01 KL. 20:02

Debatt: Nu får det räcka!

Debatt: Nu får det räcka!

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Hur många år har vi fått följa att IF- nämnden (innan sammanslagningen med nämnden för funktionsstöd hette nämnden IFO) gått med underskott?



Det var ett tag sedan nämnden fick ramtillskott. Vad händer nu? Jo, varje år får budgetberedningen gå in och ta hand om underskottet, för att inför kommande budget lägga ut nytt besparingskrav, vilket innebär att IF-nämnden går mot nya underskott.


Vad är det som kostar pengar? Jo, den köpta verksamheten som inte går att budgetera och ska klaras inom den tilldelade ramen.


Vad blir då svaret? Jo, bland annat konkurrensutsättning inom LSS-verksamheten där bland annat daglig verksamhet ingår. Boendefrågan är också en sådan fråga. Trots att boendeplaner läggs fram för att bygga ikapp, hinns det inte med att bygga av olika anledningar och därigenom är det svårare att få hemmaplanslösningar som är ett mycket billigare alternativ.


Ska det sparas, så ska det sparas, utan tanke på vilka som drabbas. Det är de mest utsatta i vår kommun som återigen kommer i kläm!


Det går inte att budgetera köpt verksamhet som har en tendens att öka hela tiden.

Nej, bryt ut köpt verksamhet ur IF-nämndens budgetram och ge nämnden en rimlig chans att klara sin budget.




Veterinären: Så skyddar du ditt djur under jul
NYHETER 2025-12-24 KL. 17:35

Veterinären: Så skyddar du ditt djur under jul

Julprodukter kan vara farliga för våra fyrbenta vänner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-12-26 KL. 17:35
Annandagsbandyn i bilder

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.