Den 15 mars stängdes återvinningsstationen vid Särö centrum och hänvisning sker till återvinningsstationen i Vallda eller Tingbergsvallen.
Stationen i Särö har varit mycket välbesökt men hur tänker kommunen nu? Ska vi behöva köra en till tre mil extra varje gång för att att slänga glas, tidningar med mera? Det rimmar dåligt med det miljötänk kommunen säger sig eftersträva. För de som inte alltid har tillgång till bil blir det svårt.
Kanske kan det tas med på bussen? Kanske lika bra att slänga allt i soptunnan som förr, är det så ni tänker?
Att sortera sopor måste vara enkelt!
Motarbetad sopsorterare
"Det blir åldersdiskriminering, fast motsatt"
"Jag ska bli en av de få som lever med en hjärntumör i tio år"
En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.



