DEBATT 2021-04-03 KL. 17:34

Debatt: För långt till återvinningsstationen

Debatt: För långt till återvinningsstationen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Den 15 mars stängdes återvinningsstationen vid Särö centrum och hänvisning sker till återvinningsstationen i Vallda eller Tingbergsvallen.


Stationen i Särö har varit mycket välbesökt men hur tänker kommunen nu? Ska vi behöva köra en till tre mil extra varje gång för att att slänga glas, tidningar med mera? Det rimmar dåligt med det miljötänk kommunen säger sig eftersträva. För de som inte alltid har tillgång till bil blir det svårt.


Kanske kan det tas med på bussen? Kanske lika bra att slänga allt i soptunnan som förr, är det så ni tänker?


Att sortera sopor måste vara enkelt!


Motarbetad sopsorterare


Mer läsning:

Fler debattartiklar här 

Mer debatt i e-tidningen: Läs e-tidningen här

Oinbjudna gäster – Lars trädgård uppbökad av vildsvin
NYHETER 2026-04-07 KL. 21:00
Premium

Oinbjudna gäster – Lars trädgård uppbökad av vildsvin

Kameran fångade besöket – se filmen

TV-klipp och nyheter

”Får man ha så här roligt i skolan?”
2026-04-07 KL. 18:00
Premium

”Får man ha så här roligt i skolan?”

Deltagarna trivs på kulturkurs

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.