Klik venligst
DEBATT 2021-04-03 KL. 17:34

Debatt: För långt till återvinningsstationen

Debatt: För långt till återvinningsstationen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Den 15 mars stängdes återvinningsstationen vid Särö centrum och hänvisning sker till återvinningsstationen i Vallda eller Tingbergsvallen.


Stationen i Särö har varit mycket välbesökt men hur tänker kommunen nu? Ska vi behöva köra en till tre mil extra varje gång för att att slänga glas, tidningar med mera? Det rimmar dåligt med det miljötänk kommunen säger sig eftersträva. För de som inte alltid har tillgång till bil blir det svårt.


Kanske kan det tas med på bussen? Kanske lika bra att slänga allt i soptunnan som förr, är det så ni tänker?


Att sortera sopor måste vara enkelt!


Motarbetad sopsorterare


Mer läsning:

Fler debattartiklar här 

Mer debatt i e-tidningen: Läs e-tidningen här

Klik venligst
Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken
NYHETER 2026-05-23 KL. 09:00
Premium

Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken

Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-24 KL. 17:38
IFK Fjärås kvitterar i slutminuten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.