Åsabostäder med en utsikt
Äntligen ett nytt bostadsområde som verkar uppfylla alla önskemål – nära till tåget och ändå inte på åkermark! Nu finns chansen att tycka till om planerna på 85 bostäder och en ny förskola öster om Åsa station.
Så tänker sig kommunen det nya bostadsområdet öster om Ölmevallavägen. I bakgrunden på bilden Åsa station och de tillfälliga modulbostäderna. Längst upp till vänser Åsa centrum.
Konflikten om marken runt Åsa station är tuff. Kommunen vill bygga så mycket bostäder som möjligt intill pendelstråken, och dessutom knyta ihop stationen med Åsa centrum.
Samtidigt slåss många för att rädda jordbruksmarken, och Hamragård är rädd att bli utslagna när boende i framtiden kanske har synpunkter på gödsellukt eller allergier.
Trots protester från bland annat Centerpartiet köpte kommunen nyligen en rejäl bit mark nordväst om stationen att ha som markreserv för byggande, och för någon vecka sedan kunde Norra Halland avslöja den kände jordbruksdebattören Sven Gustafsson nu ger upp jordbruket och har erbjudit kommunen att köpa hans gård på östra sidan av stationen. Bäddat för strid!
Bergshöjd
Men nu är det i alla fall dags för ett bostadsprojekt som åtminstone på papperet verkar kunna tillfredsställa de flestas önskemål.
Det handlar om en skogsklädd bergshöjd vid Stockalid, öster om Ölmevallavägen. Där planeras 80-85 bostäder plus en förskola.
I områdets östra del är tanken radhus, parhus, kedjehus och villor. Inom den västra delen ska det kunna byggas parhus, kedjehus samt flerbostadshus.
Förskola
För att lätt kunna ta sig till stationen och Åsa centrum ska cykelvägen längs Kläppavägen förlängas och det ska göras en passage över Ölmevallavägen.
I områdets södra del, på andra sidan Ölmevallavägen, planeras en förskola.
Nu har alla chansen att tycka till om detaljplaneförslaget fram till den 30 mars. På kommunens hemsida under Bygga, bo och miljö finns underlaget.
Läs mer nyheter här