BLÅLJUS 2021-06-12 KL. 08:23

Stuga brann ner i Frillesås

En stuga i Frillesås brann ner natten till lördagen. Ingen människa ska ha kommit till skada, men värdefull konst förstördes. (Uppdaterad)

Stuga brann ner i Frillesås

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Larmet om en brand i lada på Landavägen kom strax efter midnatt. Men det visade sig snabbt vara en villa. Rökdykare kunde konstatera att det inte fanns några personer i huset.

Huset var övertänt och det var inte mycket mer att göra än att hindra att branden spred sig. Räddningstjänsten stannade kvar för eftersläckning några timmar och ska kontrollera brandplatsen igen under lördagsförmiddagen.

Vad som orsakat branden är oklart, och som rutin har en anmälan om mordbrand upprättats.

Enligt Kungsbacka-Posten tillhörde stugan konstnären Helena Blomljus.

– Det är konst sedan 20 år tillbaka. Och inte bara det. Jag hade sparat en massa fotoalbum. Det är så väldigt många minnen och känslor. Det känns fruktansvärt. Jag har även använt stugan som ateljé, säger hon till K-P.

 

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om
NYHETER 2025-07-04 KL. 12:00
Premium

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om

"98 procent av alla vi möter är positiva"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.