Polis larmas under natten mot söndag till en bostad i kommunen efter larm om att en man och kvinna som har en nära relation ska ha bråkat och slagits.
Efter att ha hört de båda inblandade tas beslut om att gripa kvinnan. Hon har under dagen hotat mannen och det framkommer även att hon vid ett tidigare tillfälle slagit mannen med tillhygge och uttalat tidigare hot. Hon misstänks för grovt olaga hot och grov misshandel.
Flera misstänks för rattfylleri och andra allvarliga brott
När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.