Nu har det varit internationell matmarknad på torget i Kungsbacka igen.
Bra! Härligt, exotiskt och lockande med olika rätter och bakverk från flera länder.
Men! Mitt bland kringströvande barn och vuxna var det fritt fram för bilarna. De som körs i ”gångfart”, en fart som många gående också kommer upp i när de snabbt måste gå undan för att inte bli påkörda.
Att utbudet av mat och bakverk får litet avgaskrydda verkar helt i sin ordning och det är Kungsbackaborna vana vid.
Men det var inte alla tillresta, där en och annan häpnade över bilfriheten i innerstadens kärna en dag som denna.
Ska vi ha det så här vid speciella evenemang i fortsättningen också?
Ska ungdomar som uppträder på torget och uppvisar musikalisk talang få tonerna att drunkna i trafikbrus? Ska maten trilla av tallriken när en matkund kommit för nära en bil invid ett matstånd?
Inget ont om bilar och bilism i övrigt. Samhället idag klarar sig inte utan bilar.
Den som tror annorlunda är orealistisk. Men ursäkta här! Får det inte finnas undantag under vissa dagar några gånger per år? Inte det?
Så synd
✔ De får toppbetyg ✔ Korsbandsskadans betydelse ✔ "Svagare än ifjol"
Burkarna går heta på nätet – ligger ute för 10 miljoner
Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.


