TRAFIK 2023-11-22 KL. 19:15

Snart dyrare att pendla söderut

Av Julia Sandstén Vikberg

Hallandstrafiken höjer priserna med i genomsnitt tre procent, vilket påverkar dem som pendlar söderut. Det blir dyrare att resa bland annat sträckan Varberg-Kungsbacka, men vissa periodkort för längre sträckor blir billigare.

Snart dyrare att pendla söderut
Det blir dyrare att pendla söderut. Foto: Julia Sandstén Vikberg

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Hallandstrafikens prisjustering gäller från och med 11 december. Enligt Andreas Almquist, förvaltningschef på Hallandstrafiken, är prisjusteringen nödvändig för att möta ökade kostnader.

– Det här är en årlig prisjustering som är kopplad till inflation och allt som händer omkring oss, säger han.

Eftersom Kungsbacka kommun tillhör Västtrafiks trafikområde påverkas här enbart priserna för resor till kommuner söderut. Hur priserna förändras skiljer sig.

– Det är en genomsnittlig prisjustering på tre procent. Men justeringen ser olika ut beroende på hur långt och hur ofta man åker. De som pendlar ofta och långt gynnas, säger Andreas Almquist.

Alla priser på enkelbiljetter höjs. Exempelvis så ökar priset på en enkelbiljett mellan Kungsbacka och Varberg från 83 kronor till 85 kronor. Även priset på en 30 dagars-biljett för sträckan Kungsbacka-Varberg höjs, från 1 304 kronor till 1 307 kronor. Men för övriga sträckor till och från Kungsbacka sänks priset på en 30-dagarsbiljett, exempelvis för sträckan Kungsbacka-Laholm där priset sänks från 2 239 kronor till 2 182 kronor.



Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
NYHETER 2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

TV-klipp och nyheter

I topp: Renoverad gård från 1850-talet
2025-05-08 KL. 19:00
Premium

I topp: Renoverad gård från 1850-talet

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Spelet bakom värvningarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.