TV-klipp och nyheter

TRAFIK 2023-02-06 KL. 09:00

Överklagade – får nej till skolskjuts

Av Kristian Alm

Trafiksituationen är inte så farlig längs Onsalavägen att man har rätt till skolskjuts av det skälet. Det slår Förvaltningsrätten fast.

Överklagade – får nej till skolskjuts

Det handlar om en familj med sitt barn på Kapareskolan. Avståndet från hemmet är drygt tre kilometer, och det innebär normalt sett ingen skolskjuts eftersom Kungsbackas regelverk säger fyra kilometer i årskurs 6-9.

Men om vägen bedöms som trafikfarlig kan ändå skolskjuts beviljas, och det menar föräldrarna i sitt överklagande är fallet.
"Färdvägen mellan hemmet och skolan är inte säker, trots att det finns en gång- och cykelbana längs vägen. I Trafikverkets utredning av den aktuella vägen framgår det tydligt att väg- och trafikförhållandena är förenande med risker" skriver de i sin inlaga till domstolen.

Men domstolen går på kommunens linje:
"I den inhämtade trafiksäkerhetsbedömningen dras emellertid slutsatsen att färdvägen är en acceptabel skolväg för elever i alla åldrar. Detta eftersom färdvägen till största del består av en separerad gång- och cykelväg och att motorfordonsvägen korsas planskilt eller vid cirkulationsplatser".

Antalet olyckor är inte heller alarmerande. Det handlar om 26 stycken de senaste tio åren längs sträckan till skolan, och de flesta har varit singelolyckor där personer cyklat omkull eller vurpat med sin moped.

Så någon skolskjuts blir det inte.

TV-klipp och nyheter

Jättekross av Pirates på bortaplan
SPORT 2025-01-12 KL. 16:44
Premium

Jättekross av Pirates på bortaplan

84-årige Erik växte upp på stationen i Fjärås
KULTUR & NÖJE 2025-01-12 KL. 14:30
Premium

84-årige Erik växte upp på stationen i Fjärås

Både farfar och pappa jobbade med bommar och tåg

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-01-13 KL. 10:14
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

I somras lämnade hon skolan. Nu är 22-åriga Ninni Falk redo att spela superhjälte i sin största roll hittills. Föreställningen kommer att spelas ett antal gånger i bland annat Kungsbacka under våren.