SPORT 2021-11-21 KL. 22:17

Storförlust i hemmapremiären

Av Carl Schöndell

Det blev inte den hemmapremiär som Frillesås BK hade önskat sig. AIK Bandy var alldeles för bra och gjorde tre mål inom loppet av sju minuter.
– Vi ger inte oss själva chansen efter de första 45 minuterna, säger Arian Emretsson.

Storförlust i hemmapremiären
Deppigt. Det blev en dyster kväll på Sjöaremossen för Frillesås.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

BANDY ELITSERIEN: Frillesås BK – AIK Bandy 2 – 5
Publiken var tillbaka på Sjöaremossen för första gången sedan pandemin och Frillesås hade förhoppningar om att kunna störa toppmotståndet med publiken i ryggen.
– Här hemma krigar vi för våra poäng. Inför säsongen har vi pratat om att det ska vara riktigt tråkigt för lagen att spela bandy här i år, säger Emretsson.

Men för AIK så skulle det inte vara fallet. Publiken hade knappt hunnit ta sig in på arenan innan bortalaget gjort 1–0.
– Vi är inte tillräckligt med i huvudet, säger Arian Emretsson.

Och efter ytterligare sju minuter hade AIK gjort både 2-0 och 3–0. De andra i efterspelet från en hörna och det tredje bara 40 sekunder senare.
– Det är under all kritik, så kan det inte se ut om vi ska plocka poäng, säger Emretsson.

Frillesås tog timeout och efter den såg det bättre ut. Och när AIK:s framstormning kommit av sig en del lyckades Emretsson själv göra 3–1 genom ett straffslag.
– Det är gött att få sätta ditt 3–1 för då är vi med i matchen, men de gör 5–1 innan paus och det är en rejäl uppförsbacke mot ett lag som dem, säger målskytten.

En vinst såg omöjlig ut och det handlade istället om att göra en så bra insats som möjligt i den andra halvleken. Och det såg bättre ut när lagen kom tillbaka på isen och publiken fick se positiva inslag från hemmalaget.
– När publiken skriker på en får man lite extra energi, säger Emretsson.

Och det kanske inte är mot förra säsongens finalister som Frillesås ska ta sina poäng. Men Emretsson tror ändå att om man ska ha någon chans mot sådana lag, så är det hemma på Sjöaremossen.
– Personligen tänker jag inte så mycket på vilket lag vi möter men är det någonstans vi ska slå dem så är det här på hemmaplan. Men de är duktiga på individnivå, säger Emretsson och fortsätter:
– Idag är vädret lite för bra för att vinna mot AIK.
Lite för bra? Ska det regna och vara vidrigt?
– Ja vi skulle ha spelat matchen i fredags, säger Emretsson och skrattar.

Hoppet skulle tändas något när Fredrik Johansson lyckades reducera på en hörna men närmre än så kunde inte Frillesås komma för kvällen.
– Vi gör det vi har sagt i halvtid, det är jättepositivt och något att ta med sig. Men man kan inte spela på sättet vi gör första 45 och vinna matcher i Elitserien, säger Emretsson.

Och man får chansen att göra publiken gladare redan nästa omgång då man ställs mot Vetlanda. Och Emretsson tror att man under säsongens gång plockar några extra poäng just på grund av publiken.
– Det tror jag absolut. Det kanske är svårt att peka ut exakt poäng men hela vårt lag spelar för vår publik det blir som en tolfte spelare, det kanske låter klyschigt men så är det, säger han.

Matchfakta
Frillesås BK – AIK Bandy 2–5 (1–5)
0–1 (3), 0–2 (7), 0–3 (8), 1–3 (17) Adrian Emretsson, 1–4 (36), 1–5 (43), 2–5 (57) Fredrik Johansson.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I SPORT

Premium | SPORT 2025-09-14 KL. 19:13
BILDEXTRA från folkracet
Premium | SPORT 2025-09-09 KL. 17:00
Klubbens besked kring seniorlagen
Premium | SPORT 2025-09-08 KL. 11:11
"Det var bland det värsta jag gjort"

Fler nyheter

MEST LÄSTA SPORT

Premium | SPORT 2025-09-14 KL. 19:13
BILDEXTRA från folkracet

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 13:36
Usla starten förstörde skrällchansen
Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 10:18
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.