SPORT 2023-09-14 KL. 09:37

Från Kungsbacka till US Open-vinnare

Av Christian Johansson

Max Dahlin tillbringade två år i Kungsbacka. Nu kan 17-åringen titulera sig US Open-vinnare i juniordubbeln.

Från Kungsbacka till US Open-vinnare
Max Dahlin år 2018 när han tog hem Case open, hemmatävlingen för Kungsbacka TK. Arkivfoto: Bengt Karlsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Tennis. Under 2018 och 2019 lirade Max Dahlin för Kungsbacka TK. Familjen hade lämnat Karlstad för Malevik.

– Max har alltid varit en oerhört duktig spelare med en otrolig potential, säger klubbchefen på Kungsbacka TK, Patrik Larsson.

I helgen slog talangen till rejält i US Opens juniordubbel. Tillsammans med estländaren Oliver Ojakaar gick 17-åringen, som numera bor i Båstad och går på tennisgymnasiet, hela vägen och tog hem titeln.

– Att få vinna en Grand slam är få förunnat, konstaterar Patrik Larsson.

Numera tävlar Max Dahlin för Göteborgsklubben Påvelunds TBK.

– Jag tror inte han är alls långt ifrån en plats i Davis cup, säger Patrik Larsson som skickade ett grattis-sms efter segern.

Max Dahlin sa själv:

– Det är ju jättestort, det är ändå en Grand slam på högsta nivån i världen, säger vinnaren till Sveriges Radio.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.