MUSIK 2019-11-06 KL. 15:34

Positivt vemod till Kungsbacka

De har rötter i Haparanda och Kalix, har tillbringat tid i Nashville och L.A. Nu tar systrarna i Baskery sin musik till Kungsbacka.
– Vi ser det melankoliska som en positiv grej, säger Greta Bondesson.

Positivt vemod till Kungsbacka
På torsdag gästar den svenska syskontrion Baskery Kungsbacka för första av två spelningar denna månaden.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det var aldrig tänkt att bli en musikkarriär, i alla fall inte så som det föll ut.

– Pappa var musiker, så vi hängde på honom och spelade och uppträdde när vi var yngre. Och så, utan att på nåt sätt ha planerat det, så blev vi upptäckta eller vad man ska kalla det, säger Greta Bondesson, en av tre systrar i bandet Baskery.

 

De är uppväxta i Stockholm men har rötter i Norrland. Musiken drar en del åt country och folkmusik, men har även element från rock och blues. Det norrländska, menar Greta Bondesson, finns på något sätt med i soundet.

– Ja jag tror det, det är något med det melankoliska och allvarliga. Men vi ser det som en positiv grej. Så ja jag tror att det bidrar med lite svärta och mystik.

 

Från början kallade sig systrarna för The Slaptones. Då var pappa Jan-Åke Bondesson med som trummis i bandet. Men sedan 2006 kör de vidare som trio under namnet Baskery.

Mycket av turnerandet har skett utomlands, och inte minst i USA.

– Vi fick ett förlagskontrakt och flyttade till USA 2014. Det ingick i kontraktet att vi skulle bo där. Så först bodde vi i Nashville ett tag, och sedan har vi bott mest i Los Angeles.

 

På torsdag spelar bandet på Esters i Kungsbacka. Men bara några veckor senare står de på scen i stan igen när de uppträder tillsammans med Refreshments på Kungsbacka teater.

– På Esters blir det vår egen konsert helt och hållet, säger Greta Bondesson.

 

Hur kör ni då, blir det lite mer nedtonat?

– Nej vi kör alltid fullt ös, hundra procent. Vi har inga olika varianter där vi ibland kör avskalat, utan det är alltid full energi.

Den 28 november är det så dags igen. Då blir det julshow.

– Då kommer vi att köra dels på egen hand, men även mycket tillsammans med Refreshments.

Har ni spelat ihop med dem tidigare?  

– Ja, fast det är längesedan. Runt 15 år sedan skulle jag tro, men det ska verkligen bli jättekul, säger Greta Bondesson.

 

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier
NYHETER 2025-06-30 KL. 19:45
Premium

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier

"Större marginaler och få en mer dräglig tillvaro"

TV-klipp och nyheter

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast
2025-06-30 KL. 19:00
Premium

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast

Unik radiostation firar 100 år

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök
NYHETER 2025-06-30 KL. 11:45
Premium

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök

Länsstyrelsen svarar på kritik efter hundattack

Från lugna Kullavik till Neapel:
FOTBOLL 2025-06-29 KL. 17:45
Premium

Från lugna Kullavik till Neapel: "Det är en galen stad"

Fotbollsproffset Klara Andrup i en stor intervju

Gekås – blir det billigare än köp i Kungsbacka?
NYHETER 2025-06-29 KL. 12:00
Premium

Gekås – blir det billigare än köp i Kungsbacka?

Ny undersökning har kollat upp populära resmålet

Strandskyddet säkerställs med drönare
NYHETER 2025-06-29 KL. 10:00
Premium

Strandskyddet säkerställs med drönare

Kustlinjen ses över för att skydda känslig miljö

Visning av mytomspunnen herrgård
NYHETER 2025-06-28 KL. 17:45
Premium

Visning av mytomspunnen herrgård