POLITIK 2023-01-20 KL. 19:45

"Vi kommer göra fler yrkanden!"

Av Kristian Alm

– Jag tycker vi kan hålla oss på en bättre nivå.
Det säger socialdemokratiska kommunalrådet Magdalena Sundqvist efter moderaten Emanuel Forsells ironi om läskunnighet i skolnämnden.


Magdalena Sundqvist, oppositionsråd för Socialdemokraterna. Arkivfoto: Norra Halland

SENASTE TV-NYHETERNA

Det handlar om Socialdemokraternas yrkande i för- och grundskolenämnden där de vill göra mångmiljonsatsningar på bland annat elevhälsa och pedagogiska måltider inför 2024.
Men sedan ett par år har majoriteten ändrat budgetprocessen så att nämnder inte ska lägga önskemål i pengar, utan bara beskriva utmaningar inför framtiden. Det blir sedan en diskussion mellan nämnd och budgetberedning var ramen ska hamna.
Att Socialdemokraterna inte följde den gången, irriterade nämndens ordförande Emanuel Forsell som i ett syrligt uttalande tyckte att S borde höja sin läsförståelse och följa budgetordningen.
Det har i sin tur fått oppositionsrådet Magdalena Sundqvist att reagera.
– Jag vill inte säga något tillbaka, jag tycker vi kan hålla oss på en bättre nivå. Men jag vill klargöra att vi har rätt att lägga vilka yrkanden vi vill i nämnden.
Att det är riktigt visade sig förra året när en moderat ordförande fick för sig att vägra ta emot ett liknande yrkande om miljonsatsningar, men efter samtal med kommunledningen fick böja sig och be om ursäkt.
– Jag tycker att den nuvarande arbetsgången är ganska otydlig. Vi kommer att fortsätta att lägga tilläggsyrkanden som innebär siffror i fler nämnder.



SENASTE TV-NYHETERNA

Äntligen – nu har de tagit studenten!
NYHETER 2023-06-08 KL. 14:37

Äntligen – nu har de tagit studenten!

Se bildspel och film från firandet

Över 100 miljoner satsas på reningsverk
NYHETER 2023-06-08 KL. 11:45
Premium

Över 100 miljoner satsas på reningsverk

Budgeten har skrivits upp med 50 miljoner

Jönssons fullträff – slog till på SM
SPORT 2023-06-08 KL. 11:00
Premium

Jönssons fullträff – slog till på SM

Lärare lämnar tjänst efter stöld från skola
NYHETER 2023-06-08 KL. 09:30

Lärare lämnar tjänst efter stöld från skola

Ny mätmetod gör baden i Kungsbacka godkända
MILJÖ 2023-06-08 KL. 07:00
Premium

Ny mätmetod gör baden i Kungsbacka godkända

Honungskafé nästa steg för paret i Dotetorp
JOBB & PENGAR 2023-06-07 KL. 20:00

Honungskafé nästa steg för paret i Dotetorp

Yrkeseleverna bäst i länet på yrkesprov
NYHETER 2023-06-07 KL. 18:00
Premium

Yrkeseleverna bäst i länet på yrkesprov

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nu söks hyresgäster till rosa sagoslottet

Nu söks hyresgäster till rosa sagoslottet

Sugen på att bo i ett rosa sagoslott? Då är det nu du ska skrapa ihop dina besparingar och slå till. Gåsevadholm är ledigt!