NYHETER 2023-09-14 KL. 11:45

Underkänt igen för skola – vitet uppe i 13 miljoner

Av John Skoglund

Under onsdagen genomfördes ytterligare en ny besiktning av Skårbyskolan. Även denna gång blev det underkänt. Vitet för byggföretaget är nu uppe i cirka 13 miljoner kronor. Dessutom får elever och pedagoger vänta ytterligare veckor eller månader på att flytta in.

Underkänt igen för skola – vitet uppe i 13 miljoner
Besviken att det inte blir klart är Maria Rosenberg, verksamhetschef på förvaltningen service i Kungsbacka kommun. Foto: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

Maria Rosenberg är verksamhetschef på förvaltningen service i Kungsbacka kommun. Hon är såklart besviken att det blev ett negativt resultat av besiktningen

– Det är klart att vi ville ha ett positivt besked igår, det är beklagligt att de inte gjort klart det och det påverkar våra elever och pedagoger, säger Maria Rosenberg och förklarar vidare att de aldrig i kommunen har varit med om något liknande.Det har tagit så lång tid, den första slutbesiktningen var i början av juni.

Vad är det som är fel på skolan?

– Främsta anledningen är att man behöver få en godkänd obligatorisk ventilationskontroll. Åtgärderna är inte lösta, det har jobbats på och vi kommer närmre godkännandet. Det är styrentreprenaden som inte är klar, säger Maria Rosenberg.

Styrentreprenad är det som kan ses som husets hjärna som styr många detaljer i systemen.

Utöver det största problemet med ventilationen så finns det ett antal andra brister som ska åtgärdas.

När tror ni att skolan ska kunna tas i bruk?

– Vet inte, det finns inget nytt besked om slutbesiktning och när det är godkänt behövs det 4–6 veckor för att driftsätta lokalerna, säger Maria Rosenberg.

Det kommer bli ett stort vite för byggföretaget Flodéns att betala.

– Skolan skulle vara klar 21 juni och efter är det en miljon per vecka som ska betalas enligt kontraktet.

Till dags datum skulle det vara 13 miljoner kronor som Flodéns skulle få betala i vite och vad det slut landar på är beroende på när de är klara med sitt arbete.

Kommer det kunna bli så att byggherren kan förhandla ner summan av vitet?

– Absolut inte, det är kontraktet som gäller, säger Maria Rosenberg som även påtalar att det kan bli ett visst mindre avdrag med anledning av de fått ställa möbler in i lokalerna.




TV-klipp och nyheter

Sprututbytet läggs ner i Kungsbacka
VÅRD 2023-10-04 KL. 11:00
Premium

Sprututbytet läggs ner i Kungsbacka

Förslaget – herrgård ska bli korttidsboende
VÅRD 2023-10-04 KL. 08:10
Premium

Förslaget – herrgård ska bli korttidsboende

Frågan är om detaljplanen tillåter ägarnas nya idé

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2023-10-04 KL. 12:45
Utdragen strid om återvinning i Särö
Premium | VÅRD 2023-10-04 KL. 11:00
Sprututbytet läggs ner i Kungsbacka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Arvidssons i Fjärås firar 60 år

Arvidssons i Fjärås firar 60 år

Det började med ett egenbyggt växthus på 800 kvadratmeter. Nu handlar det om betydligt större ytor för Arvidssons i Fjärås där krukväxter drivs upp året runt. – Nej, jag har inte tröttnat på blommor, det är alltid lockande att plocka hem några. Azalea är en favorit, säger grundaren Arne Arvidsson.