Strax innan klockan sju på fredagskvällen inkom ett larm om en trafikolycka i utkanten Frillesås. Enligt SOS Alarm ska en bil ha kört in i en rondell och krockat med en skylt.
Polisens uppger att de påträffat fordonet och att de fått uppgifter om att föraren, en man, av okänd anledning ska ha lämnat fordonet med motorn igång och att man nu söker efter personen i närområdet bland annat med hundpatrull.
På grund av det dåliga vädret är man också är extra angelägen om att hitta föraren.
– Om det är någon trafikant som uppmärksammat något så är det tacksamt om man hör av sig till polisen, säger polisens presstalesperson Jens Andersson.
Texten uppdateras.
Äldre upprörda över chockbesked utan dialog
En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.


