NYHETER 2025-07-17 KL. 09:34

Tjuvar slog till mot byggarbetsplatser

Av Ronny Karlsson

Tjuvar har slagit till mot byggarbetsplatser i Kungsbacka vid flera tillfällen. Under natten till torsdag väcktes en byggarbetare och kunde förhindra en stöld.

Tjuvar slog till mot byggarbetsplatser
Tjuvar har dykt upp på flera byggarbetsplatser, och polisen har fått in två anmälningar. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var på en arbetsplats i Frillesås som en av byggarbetarna väcktes under natten till torsdag. Han kunde slå larm och polisen kom till platsen.

– Vi åkte dit men hittade inte några gärningsmän. Vi upprättade en anmälan om försök till stöld, säger stationsbefälet Ulf Eriksson.

Under onsdagen anmäldes också en stöld från en byggarbetsplats i centrala Kungsbacka. Där ska det ha stulits elkablar och eventuellt har fler saker försvunnit från platsen.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-07-17 KL. 21:12
Fullsatt när Eric Gadd intog verandan
Premium | NYHETER 2025-07-17 KL. 17:37
Sommarens minst svettiga jobb

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.