Polisen fick rycka ut på en misstänkt stöld under söndagskvällen. Väl på plats hittades dock inga tjuvar.
Larmet kom in klockan 22.05 på söndagskvällen och det handlade om att någon sett två personer ta sig över ett staket i Borgås. Personen som ringde hade också sett hur personerna försökte att stjäla fyllda säckar.
Men när polisen kom till platsen fanns inga spår av tjuvarna och sopsäckar, som innehöll pantburkar, fanns kvar på platsen.
Det är i nuläget oklart om något stals från platsen och polisen har inga misstänkta. Däremot upprättades det en anmälan om stöld genom inbrott.
"Det är ett sätt att hjälpa de som är fattiga i Bolivia"
18 indragna körkort på en helg. Bara i Kungsbacka. Polisen önskar att mycket ska förändras när det gäller trafiken på E6. – Vi måste skapa en annan kultur. Det går inte en dag utan att jag blir irriterad, säger Hans Qvant, chef för trafikpolisen i Halland.