En man hittades död på en åker utanför Fjärås och polisen misstänkte först mord. Men nu har förundersökningen lagts ned och man slår fast att inget brott har begåtts.
Det var i mitten av december i fjol som polisen fick larm om att en död man hade hittats på en åker nära Dotetorp i Kungsbacka kommun.
Polisen utredde händelsen som ett misstänkt mord och ganska tidigt anhölls en man i 50-årsåldern. Mannen häktades även och ett stort utredningsarbete pågick.
Men misstankarna mot mannen försvagades längs vägen.
"Efter förhör och ytterligare utredningsåtgärder, bland annat ett första rättsmedicinskt utlåtande, försattes personen på fri fot", skriver polisen på sin hemsida.
Nu har man fått svar som behövs och då konstaterar man att hela utredningen läggs ned.
"Rättsmedicinalverkets slutgiltiga obduktionsrapport visade att inget brott ligger bakom mannens död. Av respekt för den avlidne och hans anhöriga kommer polisen inte att uttala sig om dödsorsaken, skriver polisen.
Läs också:
Mordmisstänkt man släppt ur häktet
Lämnades ensam i skogen med bara tre patroner
Förr jagade hon undermåliga familjehem och smugglare i jobbet som reporter på Norra Halland. Nu är Josefine Julén chefredaktör på Jaktjournalen och nyss hemkommen från en drömresa – svartbjörnsjakt i Kanada.