DEBATT 2025-04-02 KL. 10:02

Debatt: Ekhaga och Vickan konkurrensutsätts på nytt

Debatt: Ekhaga och Vickan konkurrensutsätts på nytt
Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Den 20 mars klubbade SD och Alliansen, efter begärd votering i Nämnden för Vård och omsorg, igenom ett nytt beslut som gör att vård- och omsorgsboendena Ekhaga och Vickan kommer att konkurrensutsättas på nytt. Alliansens politiska skygglappar är välkända i denna frågan men SD förvånar. SD:s ställningstagande är anmärkningsvärt. Istället för att stödja Socialdemokraternas förslag, om att börja planera för en verksamhetsövergång i kommunal regi och gå ifrån detta misslyckade experiment, går man på Alliansens förslag. Resten kan nog läsaren begripa på egen hand.

Istället för att fokusera på att säkra en rådighet nu när demografin visar på fler äldre och säkerställa att kunna agera för att möta upp ett uppdrag som växer läggs tid, kraft och resurser på detta experiment med full insikt om att förmågan att agera minskar med denna typ av lösningar. Och givetvis kan signaler om problem ske utifrån kommunal regi också men då har man en obruten chefslinje som kan agera ganska omgående men vid avtal är det något helt annat och det såg vi inte minst under hösten 2021 som sedan blev en följetong som har fortsatt med otaliga uppföljningar sedan dess.

Vi ville givetvis ha en verksamhetsövergång till kommunal regi för att skapa ett lugn och kunna planera framåt istället för att se denna konkurrensutsättningskarusell fortsätta samtidigt som uppdraget blir svårare och kräver ansvarstagande men uppenbarligen vill Alliansen och Sverigedemokraterna någonting annat.

Det är nu uppenbart vilka som ombesörjer välfärden för de äldre och vilka som har andra politiska prioriteringar.

Socialdemokraterna i opposition,

Ermin Skoric, 2e vice ordförande, Nämnden för Vård & Omsorg

Astrid Börjesson (S), ledamot, Nämnden för Vård & Omsorg

Eva Tingström (S), ledamot, Nämnden för Vård & Omsorg

Ingela Svensson (S), ersättare, ledamot, Nämnden för Vård & Omsorg



TV-klipp och nyheter

Ungdomarna förvandlar Fyren till en hemsökt cirkus
2026-10-29 KL. 21:30
Premium

Ungdomarna förvandlar Fyren till en hemsökt cirkus

"Målet är att skrämma besökarna ganska rejält"

Josefine Rybrink om guldsitsen
FOTBOLL 2026-10-29 KL. 19:00
Premium

Josefine Rybrink om guldsitsen

✔ Pikarna hemifrån ✔ "Alla jävla silverplatser" ✔ Återkomsten i Häcken

Hanhals akilleshäl fällde dem
ISHOCKEY 2026-10-29 KL. 08:56
Premium

Hanhals akilleshäl fällde dem

Mittfältsprofilens märkliga säsong
FOTBOLL 2026-10-28 KL. 20:00
Premium

Mittfältsprofilens märkliga säsong

✔ Allt-i-allo-rollen ✔ Ville gå till moderklubben ✔ Framtiden

Huvudtränaren kliver av: Så blir nya staben i Åsa
FOTBOLL 2026-10-28 KL. 13:24
Premium

Huvudtränaren kliver av: Så blir nya staben i Åsa

✔ Därför lämnar tränaren ✔ Han tar över ✔ Profilens framtid

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-10-29 KL. 19:00
Josefine Rybrink om guldsitsen
Premium | NYHETER 2026-10-29 KL. 12:15
Så gör du vintercyklingen säkrare

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.