NYHETER 2022-10-31 KL. 15:39

Onsalabo ny toppchef

Av Kristian Alm

Nu är det klart vem som blir förvaltningschef på Gymnasium & Arbetsmarknad. Han heter Patrik Hellberg och kommer närmast från Academedia Eductus.

Onsalabo ny toppchef
Patrik Hellberg blir förvaltningschef på Gymnasium & Arbetsmarknad. Foto: Kungsbacka kommun

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under måndagen beslutade kommunstyrelsens arbetsutskott att utse Patrik Hellberg till ny förvaltningschef för Gymnasium & Arbetsmarknad.
- Jag ser verkligen fram emot att börja jobba för Kungsbacka Kommun. Jag har ett mycket starkt intresse för utbildnings- och arbetsmarknadsfrågor, som förmodligen aldrig varit viktigare. Trivsel, kontinuitet, kvalitet, inkludering och resultat är viktiga ledord för mig och mitt ledarskap, säger Patrik Hellberg i ett pressmeddelande.
Utbildad ekonom
Patrik Hellberg är utbildad ekonom vid Handelshögskolan i Göteborg och har många års erfarenhet av att arbeta som chef och ledare. Sedan drygt fem år tillbaka arbetar han som utbildningsdirektör för Academedia Eductus, som erbjuder vuxenutbildningar och arbetsmarknadstjänster. Han har rötterna i Kungsbacka kommun och bor i Onsala.
Patrik Hellberg tillträder tjänsten den 1 januari 2023.
Han efterträder Cynthia Runefjärd som lämnade sin tjänst som förvaltningschef i augusti.


TV-klipp och nyheter

En Frillesåsröst tystnar efter 18 år
2025-05-17 KL. 16:45
Premium

En Frillesåsröst tystnar efter 18 år

Efter olyckan – boende vill se åtgärder på vägen
2025-05-17 KL. 09:00
Premium

Efter olyckan – boende vill se åtgärder på vägen

"Nästa gång är det inte grindstolparna, nästa gång är det barnen"

Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld
NYHETER 2025-05-15 KL. 21:00
Premium

Föräldrar tvingades fly efter påstådd knarkskuld

Bomben i Kolla – nu startar rättegången

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-05-17 KL. 16:45
En Frillesåsröst tystnar efter 18 år

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.