En ny trafikolycka har inträffat i kommunen under lördagseftermiddagen. Räddningspersonal är på plats och ambulans var vid 15.15 på väg till platsen.
Vid 14-tiden körde en bilist på en cyklist vid korsningen Inlagsleden/Varbergsvägen.
Klockan 14.47 kom larm om en till trafikolycka. Den här gången handlade det om en singelolycka på Helsjövägen, söder om Idala.
Räddningstjänsten är på väg till platsen.
– Det ska vara en personbil som kört av vägen och vi är på väg dit, säger Johan Eklund, larm- och ledningsbefäl på Räddningstjänsten Storgöteborg.
Lite senare kunde det konstateras att bilen hamnat ett par meter från vägen. En ambulans var vid 15.15 på väg till platsen.
– Vägen är avstängd i ett körfält så det är begränsad framkomlighet vid platsen, säger Eklund.
Läs också:
Cyklist påkörd av bil i Kungsbacka
Julprodukter kan vara farliga för våra fyrbenta vänner
En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.



