NYHETER 2021-01-14 KL. 09:33

Kungsbacka simsällskap tar in världsmästaren

Det är en meriterad simskolelärare som nu kliver in i Kungsbacka simsällskap. Den före detta europa- och världsmästaren Emma Igelström tar över som ansvarig i klubben.

Kungsbacka simsällskap tar in världsmästaren
Med fyra vm-guld och tolv em-guld på sin meritlista finns det ett och annat att lära från den nyrekryterade simskoleläraren Emma Igelström.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Med fyra VM-guld och tolv EM-guld på sin meritlista finns det ett och annat att lära från den nyrekryterade simskoleläraren.

– Emma har mycket på sin meritlista men det är framförallt hennes stora kunskap inom simning, motivation och ledarskap som gör att hon passar så bra i den här rollen, säger klubbens ordförande Peter Lundin i ett pressmeddelande.

Emma Igelström, ursprungligen från Karlshamn, men som numera bor i Onsala, har under flera års tid bidragit som ideell tränare i klubben. Hon känner därför klubben väl och är exalterad över sin nya roll.

– Äntligen är jag tillbaka till simningen på heltid i en förening under stark utveckling. Det skall bli fantastiskt roligt att leda och vidareutveckla klubbens simskola som är så viktig för rekrytering av nya simmare och för klubbens ekonomi, säger hon i pressmeddelandet.

Utöver hennes imponerande bakgrund inom simningen är Igelström också känd från tv-programmen Mästarnas Mästare och Superstars.

Fler sportnyheter här

Därför stannar huvudtränaren
ISHOCKEY 2025-04-30 KL. 09:00
Premium

Därför stannar huvudtränaren

Nu har Kungsbackas nya toppchef klivit in i rollen
NYHETER 2025-04-30 KL. 07:00
Premium

Nu har Kungsbackas nya toppchef klivit in i rollen

Befolkningsutveckling och civilt försvar i fokus

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-04-30 KL. 20:00
En ny röst på rallycrosshimlen
Premium | NYHETER 2025-04-30 KL. 17:00
Rapsrutan har öppnat igen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

97-årige Lennart hyllas för sina 80 år inom politiken

97-årige Lennart hyllas för sina 80 år inom politiken

Lennart Nellemark var 17 år när han gick med i Högerns ungdomsförbund. Sedan dess har han suttit i kommunfullmäktige i Kungsbacka och haft många viktiga uppdrag inom partiet. I dag har han varit aktiv inom Moderaterna i 80 år och tilldelades nyligen partiets förtjänsttecken för sin insats. – Det är roligt att vara en del av det som bestämmer, säger Lennart Nellemark.