NYHETER 2025-04-30 KL. 12:40

Arbete på E6 i över en månad: ”Kommer hindra trafiken”

Av Johanna Simonsson

Ett räckesarbete på E6 har stor påverkan på trafiken. Nu meddelar Trafikverket att arbetet kommer pågå i upp till sju veckor.
– Det kommer pågå under rusningstrafiken och kommer hindra trafiken i viss mån, säger Alexander Åkerstedt, projektledare på Trafikverket.

Arbete på E6 i över en månad: ”Kommer hindra trafiken”
Räckesarbete på E6 kommer pågå i upp till sju veckor till meddelar Trafikverket. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Räckesarbetet på E6 mellan Fjärås och Frillesås drog i gång i början av veckan.

– Vi byter ut de gamla säkerhetsräckerna framför bergen. De har blivit dåliga och behöver förnyas, säger Alexander Åkerstedt, projektledare på Trafikverket.

Under tiden arbetet pågår kommer ett körfält vara avstängt och det kommer vara arbetsfordon på vägbanan. Arbetet kommer mestadels ske växelvis i norrgående och södergående riktning.

– Men vi kommer även arbeta med barriären i mitten så vissa dagar kan det vara två arbetsplatser i gång samtidigt, säger Alexander Åkerstedt.

Arbetet beräknas pågå i sex till sju veckor till.

– Det är ganska tungarbetat och det tar tid att sätta räcket. Det är dessutom mycket arbeten på gång samtidigt nu, vilket kan göra det svårt att få in material. Men vår förhoppning är att det ska vara klart innan sommaren. Vi kommer inte köra under semester, är det inte klart då fortsätter arbetet efter, säger projektledaren.

Planen är att arbetet kommer pågå måndag till torsdag.

– Det kommer bli tio till tolv timmar om dagen, för att jobba in en dags arbete, men det kan hända att det även blir någon fredag, säger Alexander Åkerstedt, projektledare på Trafikverket.

Det långa dagarna kommer påverka trafiken under rusningstid.

– Vi har valt att stöka till det mycket under en kortare period, istället för att det ska vara ett utdraget arbete, säger Alexander Åkerstedt.

Att arbetat inte sker nattetid hallar både om ekonomi och säkerhet säger projektledaren.

– Det blir så mycket dyrare att jobba nätter och det är inte roligt för de som arbetar när man inte ser ordentligt.

Han har också en uppmaning till trafikanter.

– Håll farten och visa respekt för de som arbetar. De är inte där för att jävlas, utan för att göra vägen säkrare, säger Alexander Åkerstedt.



Regionala direktören om rivna kontraktet:
NYHETER 2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

TV-klipp och nyheter

Brukare avvisades av personal under natten:
2025-09-18 KL. 11:45
Premium

Brukare avvisades av personal under natten: "Orkar inte nu"

Händelsen utreds nu enligt lex Sarah

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.