NYHETER 2025-04-30 KL. 12:40

Arbete på E6 i över en månad: ”Kommer hindra trafiken”

Av Johanna Simonsson

Ett räckesarbete på E6 har stor påverkan på trafiken. Nu meddelar Trafikverket att arbetet kommer pågå i upp till sju veckor.
– Det kommer pågå under rusningstrafiken och kommer hindra trafiken i viss mån, säger Alexander Åkerstedt, projektledare på Trafikverket.

Arbete på E6 i över en månad: ”Kommer hindra trafiken”
Räckesarbete på E6 kommer pågå i upp till sju veckor till meddelar Trafikverket. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Räckesarbetet på E6 mellan Fjärås och Frillesås drog i gång i början av veckan.

– Vi byter ut de gamla säkerhetsräckerna framför bergen. De har blivit dåliga och behöver förnyas, säger Alexander Åkerstedt, projektledare på Trafikverket.

Under tiden arbetet pågår kommer ett körfält vara avstängt och det kommer vara arbetsfordon på vägbanan. Arbetet kommer mestadels ske växelvis i norrgående och södergående riktning.

– Men vi kommer även arbeta med barriären i mitten så vissa dagar kan det vara två arbetsplatser i gång samtidigt, säger Alexander Åkerstedt.

Arbetet beräknas pågå i sex till sju veckor till.

– Det är ganska tungarbetat och det tar tid att sätta räcket. Det är dessutom mycket arbeten på gång samtidigt nu, vilket kan göra det svårt att få in material. Men vår förhoppning är att det ska vara klart innan sommaren. Vi kommer inte köra under semester, är det inte klart då fortsätter arbetet efter, säger projektledaren.

Planen är att arbetet kommer pågå måndag till torsdag.

– Det kommer bli tio till tolv timmar om dagen, för att jobba in en dags arbete, men det kan hända att det även blir någon fredag, säger Alexander Åkerstedt, projektledare på Trafikverket.

Det långa dagarna kommer påverka trafiken under rusningstid.

– Vi har valt att stöka till det mycket under en kortare period, istället för att det ska vara ett utdraget arbete, säger Alexander Åkerstedt.

Att arbetat inte sker nattetid hallar både om ekonomi och säkerhet säger projektledaren.

– Det blir så mycket dyrare att jobba nätter och det är inte roligt för de som arbetar när man inte ser ordentligt.

Han har också en uppmaning till trafikanter.

– Håll farten och visa respekt för de som arbetar. De är inte där för att jävlas, utan för att göra vägen säkrare, säger Alexander Åkerstedt.



Nya satsningar ska leda till säkrare utryckningar
NYHETER 2025-11-25 KL. 11:20

Nya satsningar ska leda till säkrare utryckningar

Stort mörkertal när det gäller hot och våld mot ambulanspersonal

TV-klipp och nyheter

SPORT 2025-11-24 KL. 18:00
Premium

"Jag fick till det när det gällde som mest"

Den tunga säsongen fick nästan drömslutet

Sporthelgen i korthet
SPORT 2025-11-24 KL. 13:15
Premium

Sporthelgen i korthet

Polisen: 1 800 i Halland har kopplingar till gäng
NYHETER 2025-11-24 KL. 11:30
Premium

Polisen: 1 800 i Halland har kopplingar till gäng

"Inte särskilt förvånad över siffrorna"

Nästa bostadsområde tar fart – 170 nya hem planeras
NYHETER 2025-11-24 KL. 07:45
Premium

Nästa bostadsområde tar fart – 170 nya hem planeras

Villor och radhus ska växa på åkern vid Lillån

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.