Förslaget har kritiserats. Men nu går regeringen vidare och redan i sommar väntar det dubbelt så långa straff för gängkriminella.
Beskedet kom på en pressträff i förra veckan.
– Farliga kriminella ska sitta inne så skötsamma människor ska känna sig trygga i sina hem och att vara ute, var beskedet från justitieminister Gunnar Strömmer (M).
För gängledare kan till och med straffet bli mer än dubbelt så långt. En annan förändring är att påföljden villkorlig dom ersätts med villkorligt fängelse. Det innebär att det antingen blir böter eller fängelse för den som döms.
I förslaget som regeringen nu går vidare med finns det skärpta straffskalor för ett 50-tal olika brott. En annan förändring är att upprepade våldtäkter ska kunna ge livstids fängelse.
Det ska också vara möjligt att i högre utsträckning hålla misstänkta brottslingar häktade.
En annan förändring är att maxstraff ska dömas ut tidigare, och det ska inte ses som en förmildrande omständighet att en dömd person förlorar sitt jobb.
Förslaget har tidigare fått kritik och beskrivits som ett hastverk. Bland annat har Lagrådet riktat skarp kritik mot de nya lagändringarna.
Experten förklarar varför regionen sticker ut
Malin bjuder in till sitt hem under Konstrundan
Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.




