NYHETER 2025-09-23 KL. 12:15

Fel flyttfirma krävde mer än avtalat – kvinna anmäler

Av Ronny Karlsson

Kvinnan beställde flytthjälp från ett företag. Men ett annat företag dök upp och ska ha hotat att lämna jobbet om kvinnan inte betalade mer än det som avtalats. Nu vänder hon sig till Allmänna reklamationsnämnden.

Fel flyttfirma krävde mer än avtalat – kvinna anmäler
En kvinna anmäler ett företag i samband med en flytt. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i juni i år som kvinnan hade tänkt sig att flytta. Hon gjorde upp ett avtal med en flyttfirma och där ingick tre personer som skulle bära och en stor lastbil.

Den aktuella morgonen dök det inte upp någon flyttbil och kvinnan försökte ringa företaget. Till slut kom det två personer från ett annat flyttföretag, som hade anlitats för jobbet. Utöver att de var en man kort hade de också en betydligt mycket mindre lastbil än avtalat.

Det hela blev inte bättre när en av personerna, enligt kvinna, började att agera hotfullt och sade att han tänkte åka därifrån om han inte fick mer betalt än vad som redan var avtalat.

Dessutom ska de ha blivit fyra timmar sena jämfört med vad som stod i avtalet.

Kvinnan har varit i kontakt med företaget som hon bokade jobbet med, och de har erbjudit sig av dra av på den summa som ska betalas. Men det nöjer sig kvinnan inte med.

Hon vill slippa undan utan att betala något och kräver också ursäkt av den person som ville höja priset på plats.



Hårt jobb för att ändra ungas skeva värderingar
NYHETER 2025-09-22 KL. 19:45
Premium

Hårt jobb för att ändra ungas skeva värderingar

Machofabriken ska stötta ungdomar i Kungsbacka

Sporthelgen i korthet
SPORT 2025-09-22 KL. 12:56
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | ISHOCKEY 2025-09-23 KL. 08:33
Rubins mardrömsstart – skadad igen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.