NYHETER 2025-09-22 KL. 07:35

Förslaget: Ny myndighet bör placeras i Halland

Av Ronny Karlsson

Halland är den enda regionen i landet som inte har någon myndighet utlokaliserad till sig. Nu vill C-politikern Christofer Bergenblock ändra på det.

Förslaget: Ny myndighet bör placeras i Halland
Christofer vill förlägga Jakt- och viltvårdsmyndigheten i Halland om den blir verklighet. Där skulle till exempel jakten på vildsvin bli en aktuell fråga. Foto: Pressbild samt Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är när regeringen vill sjösätta en ny myndighet för jakt och viltvård som Bergenblock, riksdagsledamot för Centerpartiet, lämnat in en motion till riksdagen. Där tycker han att det är dags att alla regioner har en statlig myndighet inom sina gränser.

"Den enda region som ännu inte fått någon statlig myndighet lokaliserad till sig är Halland. Detta trots att Halland både är en stark tillväxtregion i Sverige, ligger strategiskt mellan Göteborg och Malmö, samt har en egen högskola belägen i Halmstad.

Under årens lopp har det tryckts på för att det borde omlokaliseras en statlig myndighet även till Halland, men det har ännu så länge inte skett. Det mest rimliga vore naturligtvis att det finns statliga myndigheter lokaliserade till Sveriges samtliga regioner," skriver han i sin motion.

Halland och kanske framför allt Kungsbacka har under de senaste åren haft en hel del problem med vildsvin, som både orsakar traikolyckor och skapar kaos i trädgårdar. Även en hel del jakt, både av vildsvin och andra djur, förekommer i länet.

Det var i maj som förslaget om en Jakt- och viltvårdsmyndighet kom fram i ett betänkande till regeringen, och inget beslut om den nya myndigheten är ännu taget.

"Under förutsättning att regeringen beslutar om myndighetens inrättande så vore det naturligt att placera den i Halland," skriver Bergenblock.



Elever visade upp framtidens bussar
NYHETER 2026-06-03 KL. 21:00
Premium

Elever visade upp framtidens bussar

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala
SPORT 2026-06-03 KL. 10:26
Premium

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta
NYHETER 2026-06-03 KL. 07:30
Premium

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta

Händelsen är anmäld enligt Lex Sarah och utreds

Forskaren om gåtfulla stjärnan: ”Beter sig inte som den borde”
FAMILJ 2026-06-02 KL. 19:00
Premium

Forskaren om gåtfulla stjärnan: ”Beter sig inte som den borde”

Elvire De Beck forskar om röda jättar i rymden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 14:15
Se filmerna från utspringet
Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 10:59
Rektorn: "Bästa dagen på året"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.