DEBATT 2025-09-23 KL. 14:00

Debatt: Varför ingen alkoholservering på Kungsbacka teater?

Debatt: Varför ingen alkoholservering på Kungsbacka teater?
Insändarskribenten undrar varför det inte finns någon alkoholservering på teatern. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Var på teatern för en konsert, tänkte att ett glas bubbel eller en öl skulle sitta fint medan man väntade på att föreställningen skulle börja.

Döm av min förvåning när man inte kunde få några alkoholhaltiga drycker eftersom de saknar tillstånd. Hur är detta möjligt? Det kunde man få till exempel på Diggiloo i Varberg och på andra tillfälliga scener men inte på en fast scen i Kungsbacka.

Carina

Svar direkt:

Hej Carina,

Tack för att du skrev om att få kunna ta ett glas vin eller öl när vi har föreställning på Kungsbacka teater!

Vi förstår att det hade varit trevligt att kunna ta ett glas vin eller öl i samband med en föreställning.

Just nu finns det inget serveringstillstånd på Kungsbacka teater. Vi jobbar på att hitta en lösning men det krävs bland annat en del juridiska förberedelser för att få igång detta. Men vi arbetar som sagt med frågan och hoppas kunna hitta en bra lösning för framtiden.

Tack för att du lyfte det här – och varmt välkommen tillbaka till teatern!

Med vänlig hälsning,

Wendela Sanne Öhrnell,

enhetschef Evenemang & destination/Kultur & Fritid

Läs mer debatt:

Debatt: Nu tar vi bort funkisskatten

Debatt: Hur kom Kungsbacka på tredje plats?

Debatt: Äldre ska känna sig trygga i sin vardag



Hårt jobb för att ändra ungas skeva värderingar
NYHETER 2025-09-22 KL. 19:45
Premium

Hårt jobb för att ändra ungas skeva värderingar

Machofabriken ska stötta ungdomar i Kungsbacka

Sporthelgen i korthet
SPORT 2025-09-22 KL. 12:56
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | ISHOCKEY 2025-09-23 KL. 08:33
Rubins mardrömsstart – skadad igen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.