DEBATT. Kungsbacka har under lång tid marginaliserats av Halmstad och skall inte gå i samma fälla igen. Behöver Greater Copenhagen och Skåne mer underlag så finns det Langeland, Lolland, Mön, Falster, Fyn och Samsö att tillgå.
Det är oförskämt att fråga Halland och om en organisation behöver mer underlag så skall den betala för det.
Går kommunerna i södra Halland med på detta, blir det bäst att lägga ner Region Halland och att Kungsbacka knyts till Göteborgsregionen på riktigt.
Björn Johansson
Kungsbackaborna
Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler
I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.


