Av Kristian Alm
Vad finns utanför Bunkern? Och vad hände när naturkatastrofen drabbade jorden? Elever och lärare på Kulturskolan har satt ihop en aktuell musikal som i veckan spelades för skolelever och äldre.
Det är en välfylld salong denna onsdagsförmiddag. Elever från Gällinge och Bräckaskolan har tagit sig till Kungsbacka teater för att få vara med om musikalen Platsen utanför.
Sedan förra våren har Kulturskolans musikalelever och lärare spånat fram ett eget manus och fogat in kända musikallåtar.
Tillsammans med skolans orkester spelades föreställningen för runt 600 elever.
Dessutom pensionärer som fått en egen inbjudan.

Finns det en framtid efter naturkatastrofen? Kulturskolans elever och lärare har skapat en dramatisk och spännande musikal. Foto: Kristian Alm
De handlar om Bunkern, en plats där spillrorna av mänskligheten lever efter en katastrof. Många är födda där och vet inte hur det såg ut utanför. Vad är en sol? En buss? Natur?
Bunkern styrs med järnhand av en släkting till den som skapat stället. Men är allt som det ska? Finns det inget kvar därute? Vem vågar ifrågasätta?
"Håll ihop och håll ut" lyder slagordet. Misstänkt likt den besynnerliga period vi alla just fått genomleva – den mentala coronabunkern.

Är grönkålen slut? Vad menar du? Grundaren Toras efterträdare försöker styra Bunkern med järnhand.
Nu föreläser hon för att stoppa mobbning på arbetsplatser
Anna Sköldberg lirade i två decennium för moderklubben
Jeanette Utell driver familjens ateljé vidare
Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.






