KULTUR & NÖJE 2022-06-12 KL. 17:55

Folkliv i centrum på Urban garden day

Av Christina Wagner

På cykel, till fots eller med buss. Trädgårdsintresserade besökare kom både nästgårds och långväga ifrån för söndagens event, som blivit något av en folkfest.

Folkliv i centrum på Urban garden day
FOLKTÄTT EVENT. Flera besökare i paret Elenbrants stora trädgård. Foto: Christina Wagner

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var en fröjd att gå i centrum under söndagen när människor rörde sig över stora delar av centrala Kungsbacka för Urban Garden day. I alla fall innan regnet strax efter klockan tre.
På mikromarknaden inne på gården vid Cosa Table köade folk för allt ifrån ägg, växter och andra lokala matdistributörer till att se pågående utställning eller bara ta sig en bit mat. Både konst och mat fanns utplacerade på fler ställen i Kungsbacka, Våffleriet hade parkerat sig på Borgmästarvägen i år där besökare kunde slå sig ner vid bord i trädgården.
– Förra gången stod vi i Badhusparken. Vi fick frågan tidigt, jag tycker trädgårdar passar med mitt koncept och med foodtruck. Vi är ändå ute och åker, det här är kul för de som är värdar och de runt omkring, sa Annie Helander.


Marion och Tobias Andersson passade på att besöka Urbban garden day under Tobias besök i stan. Foto: Christina Wagner


Långväga besökare
Marion Andersson från Kungsbacka hade sonen Tobias på besök från Malmö, och passade på att öva tyska under trädgårdspromenaden.
– Det är första gången vi gör detta. Vi började inne i stan med plant- och äggförsäljningen och har fortsatt längs med ån till community garden. Jag är uppvuxen i Kungsbacka och har inte varit här på länge, så det är lite nostalgi också, sa Tobias Andersson innan de fortsatte in till Ulrika och Henrik Malmgrens trädgård på Borgmästarevägen.
Där hade utställningsdagen börjat med en busslast besökare.
– De kom från Falköpings trädgårdsförening och skulle gå runt här i Kungsbacka idag, berättade Ulrika Malmgren.


Line Lindgren cyklade runt med tjejgänget på Urban garden day. Här beundrar hon trädgården hos paret Elenbrant. Foto: Christina Wagner


Heldag med vänner
Line Lindgren från Kungsbacka var däremot flitig besökare på Urban Garden Day, men brukar gå runt med sin man.
– Det är femte året i år, men i år är vi några kompisar som cyklar runt, dricker vin, äter nötter och pratar. Det är jättemysigt. Min svåger är med i år också och ställer ut, sa hon.
Själv bor Line Lindgren i en "typisk Kungsbacka-trädgård". I år har hon än så länge inte fått några nya idéer för den.
– Nej, men vi vill ha en damm eller vattenfall. Annars tycker jag om självskötande trädgårdar, där man bara behöver rensa två gånger om året, sa hon.







TV-klipp och nyheter

Krönika: Hurra för Europa!
2025-05-09 KL. 13:30
Premium

Krönika: Hurra för Europa!

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Krönika: Hurra för Europa!

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.