KULTUR & NÖJE 2023-03-15 KL. 09:10

Ebbot och symfoniker inleder 400-årsfirande

Av Ronny Karlsson

Det blir en imponerande uppställning med artister som är med när Göteborgs 400-årsfirande inleds i juni. Bland annat ska Säröbon Ebbot Lundberg spela med Göteborgs Symfoniker.

Ebbot och symfoniker inleder 400-årsfirande
Ebbot Lundberg finns med när Göteborgs 400-årsfirande inleds i juni. Arkivbild: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

2 juni inleds firandet av jubileet i Göteborg. Då arrangeras en konsert i Frihamnen som ska vara gratis för alla. Göteborgs symfoniker kommer att stå i centrum.
– Göteborgs Symfoniker uppmärksammar Göteborgs 400-årsfirande på flera sätt under året och är mycket glada att inleda Göteborgs Jubileumsfestival. Tillsammans med en rad stora artister kommer vi visa upp den musikaliska rikedom som satt prägel på Göteborg, säger Arna Einarsdóttir, planeringschef hos Göteborgs Symfoniker.
Även Augustifamiljen med Stefan Sporsén som kapellmästare ska delta tillsammans med symfonikerna och därtill kommer en rad kända artister att uppträda. Bland annat ska Säröbon Ebbot Lundberg vara med.
– Göteborg är en musikstad och vi har många artister, band och orkestrar att vara stolta över. Nu inviger vi firandet av jubileumsfirandet med att bjuda på en unik konsert med några av Göteborgs älskade och framstående artister tillsammans med Sveriges Nationalorkester. Det kommer helt enkelt galet mycket bra musik från Göteborg på många olika sätt. Så vi välkomnar till denna konsert som är starten på sommarens festligheter, säger Mia Samuelsson, konstnärlig ledare på Göteborg & Co för Göteborgs 400-årsjubileum.
Utöver Ebbot Lundberg ska även Timo Räisänen, Maia Hirasawa, Stefan Andersson, Yukimi Nagano från Little Dragon, Vic Vem och Katarina Hemlin delta. Det musikaliska firandet ska ledas av Sissela Kyle och Hans Ek.


Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala
SPORT 2026-06-03 KL. 10:26
Premium

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta
NYHETER 2026-06-03 KL. 07:30
Premium

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta

Händelsen är anmäld enligt Lex Sarah och utreds

Forskaren om gåtfulla stjärnan: ”Beter sig inte som den borde”
FAMILJ 2026-06-02 KL. 19:00
Premium

Forskaren om gåtfulla stjärnan: ”Beter sig inte som den borde”

Elvire De Beck forskar om röda jättar i rymden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-03 KL. 21:00
Elever visade upp framtidens bussar
Premium | SPORT 2026-06-03 KL. 13:34
Stjärnan inför mötet med sportchefen
Premium | SPORT 2026-06-03 KL. 10:26
Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.