JOBB & PENGAR 2023-03-15 KL. 12:45

Klart med bygglov för nytt gym i Kolla

Av Kristian Alm

Nu är det klart med bygglov för nya kontorsbyggnaden intill Coop i Kolla Parkstad. Och första hyresgästen är klar – gymkedjan STC.

Klart med bygglov för nytt gym i Kolla
Så här är det tänkt att huset ska se ut när det står färdigt. Illustration: NOI ARKITEKTER

Redan i somras kunde Norra Halland avslöja att golfprofilen Fredrik Jacobsons bolag Maxemal planerade ett trevånings kontorshus på tomten bredvid Coop (en fastighet som bolaget för övrigt också byggt).
Önskemålet var att det skulle rymmas ett gym, men problemet var att detaljplanen inte tillät det.
Så när bygglovet var uppe för avgörande i slutet av förra året ville förvaltningen säga nej. Men bygglovspolitikerna tyckte tvärtom, och menade att ett gym servade kontorspersonalen och var en "godtagbar avvikelse som är förenlig med planens övergripande syfte".
Nyligen sa kommunledningen även ja till att sälja tomten till Maxemal, så när som en bit intill Coop som ska bli parkering.

Gym klart
Så nu är det alltså fritt fram att starta projektet, och på onsdagen avslöjades att det blir gymkedjan STC som flyttar in.
STC, som startade för 25 år sedan i Kungälv, har idag hela 190 gym runt om i landet. Gymmet kommer enligt pressmeddelandet att vara "en fullskalig premiumklubb" på 1250 kvadratmeter i bottenplanet.
På våning två och tre blir det kontor.


Golfprofilen Fredrik Jacobson driver företaget Maxemal som nu bygger lokaler för kontor och gym i Kolla parkstad. Arkivfoto: Johanna Simonsson


– Vi hoppas kunna komma igång med bygget i höst, och ha inflyttning årsskiftet 2024-25, säger Fredrik Jacobson.
– Kolla är en bra plats. Det är bra trafik, bra flöde av människor och det ger företagen en fin möjlighet att synas.

Läs mer:
Nytt gym på gång i Kolla

Coop öppnar i Kolla

Nu är parkstaden nästan färdigbyggd




SENASTE TV-NYHETERNA

Misshandlade partner tre gånger – nu döms han
NYHETER 2023-03-22 KL. 12:45

Misshandlade partner tre gånger – nu döms han

Ännu en klass från Kungsbacka vidare i radiotävlingen
NYHETER 2023-03-22 KL. 11:11

Ännu en klass från Kungsbacka vidare i radiotävlingen

Från ångest till handling för bättre klimat
NYHETER 2023-03-22 KL. 09:00

Från ångest till handling för bättre klimat

FN-föreningen vill visa vad alla kan göra

JO kritiserar tingsrätten – inspelning stoppades
JOBB & PENGAR 2023-03-22 KL. 08:00
Premium

JO kritiserar tingsrätten – inspelning stoppades

Nytt stormöte på Särö skola
NYHETER 2023-03-21 KL. 21:45
Premium

Nytt stormöte på Särö skola

Fortsatt ja till bostadsprojekt
JOBB & PENGAR 2023-03-21 KL. 16:41
Premium

Fortsatt ja till bostadsprojekt

S stödde Alliansen i kommunstyrelsen

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hunden Sigge trivs med att vara hemma igen

Hunden Sigge trivs med att vara hemma igen

Ettårige schäfern Sigge sprang iväg i samband med en trafikolycka i januari. Medan matte Johanna Almtén låg på sjukhus drog ett stort sökpådrag igång. Sigge observerades flera gånger under det ett och ett halv dygnet han var borta, men det var först när han såg Johanna som han vågade sig fram. – Det går inte att beskriva hur underbart det kändes.