Sverige tog sig ett steg närmare sommarens Världsmästerskap i och med segern över Ukraina. Gustav Lundgren, som dragits med skadebekymmer, var inte ens med i matchtruppen.
FOTBOLL. Trots ett genomuselt VM-kval har Sverige fortfarande en chans att nå sommarens VM i USA och Mexiko. Tack vare gruppsegern i Nations League tog Sverige en plats i playoff där man lottades mot Ukraina. När truppen till samlingen togs ut fanns Gustav Lundgren med. Det trots att 30-åringen dragits med skador under försäsongen med Gais.
– Jag skulle göra ett extraskott och gjorde en halvonaturlig rörelse. Jag gjorde något konstigt. När jag skulle gå därifrån kände jag att något hänt. Det var kanske tur att det var det sista som hänt annars kanske jag hade fortsatt och gjort det värre, sa han till NH om hur skadan uppstod.
Men när matchen mot Ukraina spelades fanns Gustav Lundgren inte med i matchtruppen.
Det blev dock en bra match för Sverige. Redan efter sex minuter hittade Viktor Gyökeres nätmaskorna och därefter släppte laget aldrig taget. Arsenalanfallaren gjorde ytterligare två mål i den andra halvleken och närmare än en reducering på tilläggstid kom aldrig Ukraina.
Nu väntar en helt avgörande match mot Polen för Sverige på tisdag. Vinner man den är man klara för VM.
"Det ligger en blöt filt över marknaden"
"Tycker att vi har gjort en rätt bedömning"
Kommunjägaren om varför få ingripanden mot måsar sker
Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.





